Liseli Gençlere Çağrı

“Bir milletin asıl gücü; topu, tankı, tüfeği değil imanlı ve inançlı gençliğidir.” Bu sözlerin sahibi Prof. Dr. Necmettin Erbakan milli ve manevi değerlerine bağlı bir gençliğin yetişmesi için 1975 yılında Milli Gençlik Vakfını kuruyor. 90’lı yılların başında tüm ülkede teşkilatlanmasını tamamlayarak dünyanın en büyük gençlik teşkilatı olma başarısı gösteren MGV, 2004 yılında kapatılıyor. Bu idealin çalışanları Anadolu Gençlik Derneği (AGD) ile yoluna devam ediyor. Bu yazıda, hedef kitlesi gençler olan AGD’nin başlattığı siyer-i nebi yarışmasına yer vereceğim. Yarışma hakkında geniş bilgi www.efendimizinizinde.com adresinde mevcut ve başvuru bu adresten yapılacak.

Siyer-i Nebi yarışmasının soruları İbrahim Cücük’ün Peygamberimiz(sav) isimli kitabından hazırlanacaktır. 19 Aralık 2015 cumartesi günü yapılacak yarışmanın sınavında 90 soru sorulacak ve süre 120 dakika olacak. Katılmak isteyen liseli gençler AGD temsilciliklerinden ve öğrencisi olduğu lisenin AGD lise temsilcisi öğrencilerden kitabı temin edebilecek. Sonuçlar 31 Aralık 2015 tarihinde açıklanacak ve aynı gün akşamı ülke çapında düzenlenecek Mekke’nin Fethi programlarında verilecek.

Yarışmanın yapılma gerekçesi olarak; “Sevgili Peygamber’imizin hayatının daha iyi öğrenilmesine yapılabilecek küçük bir katkıyı, en büyük bahtiyarlık kabul edenler bulunduğu müddetçe, Efendimiz hakkında daha birçok eser, program, yarışmalar vs. düzenlenecektir. Bu bağlamda günümüzde gerek uyuşturucu, alkol, sigara, gerek diziler vb. gençlerimizi ahlak ve maneviyatını tahrip etmektedir. Bizler milli ve manevi değerlere bağlı bir gençlik yetiştirerek bu ifsadın önüne geçebiliriz. Bunun için Siyer-i Nebi Yarışması yaparak, liseli gençlerin Peygamber Efendimizin hayatını okumasına vesile oluyoruz. Bizler sevgili peygamberimizin (s.a.s) razı olacağı bir gençlik yetiştirmek istiyoruz” ifadelerine yer veriliyor ki, buna katılmamak mümkün değil.

Sitede yer alan bilgilerle devam edelim. “Peygamberimiz Hz. Muhammed (SAV) hepimiz için en güzel örnektir. Bütün yönleriyle ümmetin hayatına örnek olmuştur. İyilikte, yardımda, cömertlikte, infakta, sevgide, mazluma kucak açmada, zalimin zulmüne engel olmakta, yardımda, ailesine ve ev işlerine yardım etmesinde, ticari dürüstlüğünde canlı örnek abidesi olarak karşımızda durmaktadır. Yarattığı insanı bütün yönleriyle en iyi bilen Rabbimiz, örnek alacağımız modeli yaratmış, eğitimini vermiş “And olsun ki Allaha ve ahirete kavuşmayı uman Allah’ı çokça zikreden kimseler ve sizler için Allah’ın resulü en güzel örnektir.” (Ahzab 21) ayetiyle kulların dünya hayatında rehberini bildirmiştir. Hz. Peygamberimiz, gençlerin elde edeceği sevapları şu hadisi şerifiyle müjdeliyordu: “ Yedi sınıf insan vardır ki Yüce Allah kendi gölgesinden başka hiçbir gölge bulunmayan kıyamet gününde, bunları kendi arşının gölgesinde gölgelendirir. Bunlardan ilki, adil devlet başkanları, ikinci olarak ta Allah’a ibadet ederek temiz bir hayat içinde yetişen gençtir.”

Efendimizin İzinde bir gençlik olarak O’nun hayatını, ahlakını, örnek almak için gayret gösteriyoruz. Liseli Gençlerimizin de bu değerden uzak kalmaması ve Peygamberimizi tanıyıp örnek alması için; O’nun yanında mücadele eden Genç Sahabelerin izinden giden bir gençlik arzuluyoruz. Allah’a İbadet eden, temiz bir hayat içinde yetişen bir nesil, bir gençlik yetiştirmek istiyoruz.

Peygamber efendimizi daha iyi tanımaya, gençlerimizi inanç ve ideal sahibi yapmaya vesile olacak ve toplumsal huzuru arttıracak bu yarışmaya katılımı şiddetle tavsiye ediyorum. Yeni yazılarda buluşuncaya kadar sağlıklı, huzurlu ve mutlu kalın, hoşcakalın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Yukarı Çık