Çayda Boğulmayalım

Nehri geçip çayda boğulmak tabiri ara sıra maruz kaldığımız durumları özetlemek için birebirdir. Yoğun ve meşakkatli işlerin üstesinden geliriz de ufak bir ayrıntı gölgeler son demlerde onca gayreti. Başlarken gösterilen itina ve disiplinin azalması etkili olur bunda. Bazen de başarının getirdiği rehavet. Toplumu ilgilendiren konularda karar verenlerin hangi mevkide olursa olsun istişare etmeleri şarttır. İstişare için yeterli çabanın samimi bir şekilde gösterilmesi karar isabetsiz bile olsa kamuoyunu rahatsız etmeyecektir. Kaldı ki istişare eden yanılmaz, yanılmayacaktır.

Fethiye’mizde, geldiği günden itibaren yaptığı çalışmalar ile farkını ortaya koyan müftümüz Oğuzhan Kadıoğlu bölgemize, insana ve geleceğe yatırım adına çok önemli bir eserin kazandırılmasına öncülük etmiştir. Karaçulha Kuran Kursu çağın gereklerine uygun şekilde yeniden yapılmıştır. Emeği geçenlerden Allah razı olsun. Bu kursun olumlu anlamda bölgemize çok büyük etkileri olacaktır. Daha önce bir yazımda ifade ettiğim gibi manevi ilim merkezi olacaktır. Burada bulunan konferans salonu kısa vadede toplumun ve çevrenin yaygın eğitimine katkıda bulunacak hizmetlere ev sahipliği yapacaktır. Üzülerek belirteyim ki, son günlerde bu kursun ismi üzerinden yapılan tartışmalar yersiz ve anlamsızdır. Nihayetinde kimseye faydası olmayacaktır. 40 yıllık kursa vefa ve süregelen adına hürmet beklemek olması gerekendir. Bir ekleme yapılacaksa da bu Karaçulha isminin devamına olmalıdır. Temennimiz odur ki bu konuda kötü bir süpriz yaşamayız. Çayda debelenmeyiz. Çalışkanlığı kadar şiire olan sevgisini de bildiğimiz muhteremin Yunus Emre’nin bu dizelerini dikkate almayacağını düşünmek bile istemeyiz. Hayırlı çalışmalar hız kesmeden devam edecektir inşallah.

Bir kez gönül yıktın ise 

Bu kıldığın namaz değil 

Yetmiş iki millet dahi 

Elin yüzün yumaz değil 

 *

Bir gönülü yaptın ise 

Er eteğin tuttun ise 

Bir kez hayır ettin ise 

Binde bir ise az değil 

 *

Yol odur ki doğru vara 

Göz odur ki Hak’kı göre 

Er odur alçakta dura 

Yüceden bakan göz değil 

 *

Erden sana nazar ola 

İçin dışın pür nur ola 

Beli kurtulmuştan ola 

Şol kişi kim gammaz değil 

 

Yunus bu sözleri çatar 

Sanki balı yağa katar 

Halka matahların satar 

Yükü gevherdir tuz değil.

*

Yeni yazılarda tekrar buluşuncaya kadar sağlıklı, huzurlu ve mutlu kalın, hoşcakalın.

One thought on “Çayda Boğulmayalım

  1. Karaçulha halkının basında sesi olduğunuz için teşekkür ediyorum. Sizin ifade ettiğiniz duygular Karaçulhalıların sessiz çığlığı .

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Yukarı Çık