Aman Ezberleriniz Bozulmasın!

Değişen ve gelişen hayatın içinde beklentiler ve talepler zaman içerisinde değişebiliyor. Günümüz kent yaşamının getirdiği koşullar insanları farklı farklı süreçlerin içerisine itebiliyor. Köylerde bile artık kentsel imkanlar aranıyor ve talep ediliyor. Vatandaşın talepleri karşısında hizmetleri sunmakla görevli yetkililer zaman zaman yetersiz kalabiliyor. Özellikle hızla çeşitlenen teknoloji ile hayatımıza giren hizmetlerde yetersiz kalınabiliyor. Bu yadırganmayabilir ancak kamunun imkanlarıyla bu hizmetleri sunmak için göreve gelenlerin sunduğu mazeretler kabul edilebilir değil. Elektrik, su ve telekomünikasyon gibi temel hizmet alanlarında bile otuz yıl öncesine ait gerekçelerin arkasına sığınmak abes kaçıyor. Hangi hizmetin hangi kurum tarafından hangi yetkilinin sorumluluğunda nasıl sunulacağı açık ve net iken muğlak ifadelerle geçiştirmek hiç doğru değil. Aynı ezberleri tekrarlamak yerine eksikliğini kabul edip telafi yollarını aramak daha doğru olur. Yoksa aşağıdaki hikayedeki gibi bir durum oluşuyor.

Sağır bir adam, bir gün komşusunun hasta olduğunu öğrenir. Kendi kendine; “komşum hastalanmış, onun ziyaretini yapmam, hal ve hatırını sormam lazım. Ama ben sağır bir adamım, o da hasta, sesi çıkmaz. Zaten hastaya malum şeyler sorulur, malum cevaplar alınır. Ben nasılsınız diyeceğim, o iyiyim, teşekkür ederim diyecek. Ne yiyorsun dersem, elbette bir yemek ismi söyleyecek, ben de afiyet olsun derim. Doktorlardan kim geliyor, diye sorarsam, bir doktor adı verecek. Ben de iyi doktordur derim, olur biter” diye düşünür.

Hastayı ziyarete gider, başucuna oturur:

– Nasılsınız? diye hâl hatır sorar.

Hasta inleyerek:

– Ölüyorum! diye cevap verince, sağır adam:

– Oh oh, çok memnun oldum, diye karşılık verir. Hasta:

– Bu ne demek, adam ölümüne memnun olunur mu? diye kızar.

Sağır tekrar sorar:

– Ne yiyip ne içiyorsun?

Hasta kızgınlıkla:

– Zehir! der.

Sağır onun bir yemek ismi söylediğini sanarak:

– Afiyet olsun! diye karşılık verir.

Hasta büsbütün çileden çıkmıştır. Sağır adam sormaya devam eder. Tedavi için doktorlardan kim geliyor? Hasta:

– Hadi be defol!… Azrail geliyor! diye cevap verir. Sağır:

– Çok bilgin, tecrübeli bir doktordur. İnşallah yakında bir çaresini bulur deyince hasta dayanamaz:

– Kahrol! diye bağırır. Sağır ise güzel sözlerle komşuluk hakkını yerine getirdiği için çok memnun ayrılır. Yıllardır aynı basma kalıp sözlerle yetersiz olduğu halde, toplumun önünde durmaya çalışanların kulakları çınlasın! Bulunduğunuz yeri değiştirip dünyaya yeniden bakın. Tekrar buluşuncaya kadar hoşcakalın.

01.09.2023

One thought on “Aman Ezberleriniz Bozulmasın!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Yukarı Çık