Muğla, Büyükşehir ve 13 İlçe Belediyesi ile Yönetilecek

8 Ekim 2012 tarihi itibariyle TBMM’ne sevkedilen tasarıya göre Muğla Büyükşehir oluyor. Tasarının mecliste yasalaşması ve Resmi Gazete’de yayınlanmasıyla birlikte Muğla, Büyükşehir Belediyesi ve 13 ilçe belediyesi tarafından yönetilecek. Halen var olan 12 ilçeye Fethiye’nin bölünmesiyle oluşan Seydikemer ve Muğla merkezi Menteşe ilçeleri eklenecek.

Yeni kurulacak Seydikemer ilçesi Kemer merkez olmak üzere; Kadıköy, Eşen, Karadere, Kumluova, Seki beldeleri  ve Arsaköy, Bağlıağaç, Atlıdere, Bayırköy, Çamurköy, Çatak, Çayan, Çobanlar, Çökek, Dereköy, Döğer, Girmeler, Güneşli, Hacıosmanlar, Kayacık, Kayadibi, Kıncılar, Korubükü, Ortaköy, Ören, Paşalı, Sahil Ceylan, Sarıyer, Seydiler, Söğütlüdere, Uğurlu, Yakaköy, Zorlar, Alaçat, Arifler, Boğaziçi, Çaltıözü, Çaykenarı, Çukurincir, Demirler, Dodurga, Gölbent, İzzettin Köy, Kabaağaç, Karaköy, Minare, Yakabağ, Bekçiler, Boğalar, Ceylan, Çaltılar, Çobanisa, Doğanlar, Kayabaşı, Kınık ve Temel köylerinden oluşacak.

Yeni değişiklikle birlikte Muğla İl Özel İdaresi ve belde belediyeleri kapanıyor. Önümüzdeki yıl Ekim ayında yapılması planlanan yerel seçimlerde Muğla İl Genel Meclisi seçimleri yapılmayacak. Vatandaşlar bağlı oldukları mahalle ve köylerde muhtar ve aza adaylarının yanısıra ilçe belediye başkanı ve ilçe belediye meclis üyeleri adayları arasından tercih yapacak. Muğla Büyükşehir Belediye Meclisinin ilçe belediye meclis üyelerinden oluşacağı göz önünde alındığında bir sandık ta Muğla Büyükşehir Belediye başkanını seçmek için konacak. Komisyonlarda ve meclis genel kurulunda verilecek tekliflerle değişme ihtimali bulunan tasarıda, Seydikemer’e bağlanan köyler arasında, geçtiğimiz yıllarda Fethiye Belediyesi mücavir alanı olaran geçen ve bağımsız köye dönüştürülen Yayla Patlangıç’ın adı geçmiyor.

Yeni kanun ile illerde ve gerekli görülürse ilçelerde Yatırım İzleme ve Koordinasyon Merkezleri kuruluyor. Tasarı ile ilgili geniş değerlendirme yazısı perşembe günü Gerçek Fethiye Gazetesinde ve Cumartesi günü sitemizde yer alacaktır. Tasarıyı bilgisayarınıza indirip incelemek için lütfen linki tıklayın.

muglabuyuksehir

Teşekkürler.

2 thoughts on “Muğla, Büyükşehir ve 13 İlçe Belediyesi ile Yönetilecek

  1. sacma bir kanun tasarısı verilmiş haklar nasıl alınır bu bölgedeki yaşayan halka zorluk belediye olan yerleri sen tut köye cevir olurmu böyle sacmalık ya

  2. sacma bir kanun tasarısı verilmiş haklar nasıl alınır bu bölgedeki yaşayan halka zorluk belediye olan yerleri sen tut köye cevir olurmu böyle sacmalık ya

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Yukarı Çık