Camiye Bayrak Asmak!

camidebayrak

Yazı yazmak zordur. Hele hele yerel bir gazetede daha da zordur. Çarşıda, pazarda, düğünde ummadığın herhangi bir yerde yazdıklarının tepkisini çarçabuk alırsın. Bu; bazen güzel cümleler olur bazen de sert tepkiler. Olsun! Yazmak, okumak, tartışmak, paylaşmak hepsi fikir dünyamızı zenginleştiren ve bizi geliştiren eylemler. Yazarken amaç tabi ki iyiye, güzele, haklıya ve doğruya katkıda bulunabilmek. Bunu da yapabilirsek ne mutlu bize!

Bu girişten sonra tartışmalı ancak bir o kadar da hassas bir konuya değineceğimi tahmin etmişsinizdir. Evet, başlıkta da yer verdiğim gibi, son yıllarda artmaya başlayan, camiye bayrak asılmasını değerlendirmek istiyorum. Bazı camilerin dış kısmında bazı camilerin de minberinde asılı bulunan bayrağımızın asılma gerekçesi nedir? Eğer Diyanet İşleri Başkanlığının asılması yönünde bir talimatı varsa bütün camilerde uygulanmalı. Böyle bir talimat olmadığına göre camilere bayrak asmanın mantıklı izahı nasıl yapılabilir acaba? Paragrafın ilk cümlesini önemine binaen ve meselenin kişiselleştirilmemesi adına bir kez daha yazıyorum. Bayrak konusu hassas bir konudur.

Camide bayrak görmek ilk bakışta normal karşılanabilir. Hatta hoşa da gidebilir. Ancak biraz üzerinde düşünüldüğünde durumun böyle olmadığı ortadadır. Cami Müslümanların ibadet merkezidir. Namazın temiz olan her yerde kılınmasına izin verilmiş olmasına rağmen cemaat ile kılınacak namazların adresi olarak cami ve mescitler bildirilmiştir. Cuma namazları ve vakit namazları için bir toplanma yeri olarak cami çok önemlidir. Caminin toplumsal fonksiyonları vardır fakat bu yazıda konumuzun dışındadır. Cami tüm Müslümanlara açıktır. Hatta İslam’ın son ve tüm insanlığa gönderilmiş bir din olduğunu düşündüğümüzde cami tüm insanların gelebileceği bir mekândır. Bayraklar devletleri ve milletleri temsil eder. Camilere asılan bayrağımız ise Türkiye’yi temsil eder ve bize aittir. Hedef kitlesi tüm insanlık olan bir dinin ibadet merkezine sadece bir millete ait bayrağı asmak doğru olamaz. Hele hele peygamberimizin makamı sayılan ve hutbenin verildiği bölüm olan minbere asmak hiç olmaz. Minberden verilecek evrensel mesajlar açısından olmaz Bayrak gibi bir değerle camileri ülkeleştirmek, milletlere indirgemek ayrılıklara, farklılıkların beslenmesine hizmet eder. İslam âleminin bugün içinde bulunduğu durumun derin kodlarına inebilsek belki de böyle küçük, masum ama elzem ayrıntıları göreceğiz.

Camilere bayrak asmanın yaygınlaştığını düşünün. Ne olacak? Almanya’daki camilerde Almanya bayrağı, Azerbeycan’daki camilerde Azerbaycan bayrağı İngiltere’dekilerde İngiliz bayrağı asılacak. Oradaki vatandaşlarımız İngiliz bayrağı altında mı cemaatle namazlarını eda edecekler? İslamiyet devlet, ırk ve milletlerin üzerindedir. İnsan ile birlikte insan içindir. Sentez ya da başka bir şeyi kabul etmez.

Konu bayrağımız olunca meseleyi titiz bir şekilde ele alıyoruz. Burada vurgu bayrağın asılmasını istememek değildir. Hem usulen hem de bayrak kanun ve tüzüğünde belirtilen esaslara aykırı bir duruma dikkat çekmektir. Zaten camiye bayrak asarak bayrak sevgisi gösterilmiş olmayacağı gibi, camilere hele hele hutbeye bayrak asılmasının yanlışlığını dile getirmekte ‘bayrak istemezlik’ ile ifade edilemez. Bayrak üzerinden tartışma yapmanın da bir anlamı yoktur. Bayrağımızın temsil ettiği değerler ve önemi bellidir. Meramın anlaşıldığını ve bundan sonra daha hassas olunacağını umuyorum. Güzel konularla yeniden buluşuncaya kadar sağlıklı, mutlu ve huzurlu kalın, hoşcakalın.

 

4 thoughts on “Camiye Bayrak Asmak!

  1. camide bayrağı yıllar önce ilk kez Esenköy de görmüş ve yazınızda belirttiğiniz gibi ‘dinin milliyeti olmaz’ diye düşünmüştüm.

  2. camide bayrağı yıllar önce ilk kez Esenköy de görmüş ve yazınızda belirttiğiniz gibi ‘dinin milliyeti olmaz’ diye düşünmüştüm.

  3. camide bayrağı yıllar önce ilk kez Esenköy de görmüş ve yazınızda belirttiğiniz gibi ‘dinin milliyeti olmaz’ diye düşünmüştüm.

  4. Sayın Koç, itirazlarınıza katılıyorum. Camiler Allah’ındır, bir milletin bayrağı ne içine ne de dışına asılabilir. Selamlarımla.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Yukarı Çık