Google! Bak, Giiit!

“Tüfek icat oldu mertlik bozuldu” demiş halk kahramanı, yiğit Köroğlu 16. yüzyılda. Tüfek uzaktan ateşleme ile çalıştığı için tüfek ve benzerlerinin kullanılmaya başlanması ile birebir, göğüs göğse çarpışmanın da sonu gelmiş. O dönemin bir buluşu böyle değiştirmiş yaşamın akışını. Günümüzde ise internet çıktı ‘bihaberlik’ bozuldu. Artık ülkenin herhangi bir ilinin herhangi bir ilçesinin herhangi bir mahallesindeki sıradan bir olaydan tüm dünyanın haberdar olması mümkün. Kocaeli Gölcük’te çekilen ve çok kısa sürede internette izlenme rekorları kıran kısa bir video bunun ispatı. Kendisini sürekli taciz eden, tehditler savuran yeni yetme bir gence kendi halinde bir çöpçünün dayağı video sitelerinden sosyal medyaya, forumlardan hukuk sitelerine kadar, arka mahalle gündeminin üst sıralarında.  Hala izlemediyseniz, izleyin derim. İlginç, garip ve düşündürücü birçok unsuru barındıran videonun resmi(!) sitesi bile çıkmış. www.olumbakgit.com

Hızla akıp giden toplumsal yaşamımız içinde unutulan, unutturulan o kadar çok değerimiz var ki. Son zamanlarda ahlaki ve vicdani açıdan gerçekten dökülüyoruz. Uzun uzun sıralamayayım; büyüğe saygı, küçüğe sevgi… Ezberletilen ama anlamı üzerinde hiç ama hiç düşünülmeyen değerlerden bahsediyorum. Neyse, yazıyı sitemle dolduracak değilim. Devam edelim. Videonun görüntüleri üzerine asıl ilgili ve yetkililerin düşünmesi gerekiyor. Olayın başında neler olduğunu bilmiyoruz. İddialara göre çöpçü hakkında şikâyetçi olan aile internete düşen videoyu izledikten sonra şikâyetinden vazgeçmiş. Öyle ise, gerçekten doğru olanı yapmışlar. Çünkü videoda görünmese de burada en büyük pay onların diye düşünüyorum. Komik versiyonları çıkan video üzerine psikolojik ve sosyolojik değerlendirmeler yapmayacağım. Aile gerekeni yapmış. Ancak hukukçularımız haberlere göre ikiye bölünmüş. Bir kısmı, “çocuğun gıcıklığı dikkate alındığında meşru müdafaadır” diyerek çöpçüyü haklı bulurken, diğer bir kısmı da; “çöpçü daha önceden dövdüyse kendi haksız tahrikinden yararlanamaz” diyerek çocuğu haklı görmüşler. İddialara göre bazıları da garip bir şekilde; “çocuğun ağzındaki süt kokusunu biz ta buradan duyduk yakından ve muhakkak bir tehlike yok. Çöpçü yoluna devam etmeliydi” demişler.

İşi tam mizaha dökenlere de yer verelim. “Bir rivayete göre, birçok yerde ‘çöpçünün çocuğu dövdüğü sopa’ geldi reklamları çıkmaya başlamış. Bu videodan sonra doğan her erkek çocuğa çöpçü abimizin adı verilmiş. Her yerde çöp fırçasıyla adam dövme kursları açılmış. Çeşitli bilgisayar oyunlarının yanı sıra, çöp süpürgesiyle ergen sopalama 2012 Londra olimpiyatlarında, resmi spor dalı olarak geçerlilik kazanmış. Çöpçü abimizin çalıştığı belediye, büyük şehir statüsüne çıkartılacakmış. Şımaran çocuklara aileleri bak şimdi çöpçü amcanı çağırırım diyorlarmış…”

Benzer bir olaya hafta sonu şahit oldum. Büyükşehirlerde sıkça rastlanan bu durumu kameraya alabilseydim, çöpçü ve çocuğunkine benzer ilginç bir toplumsal vaka kayda geçecekti. O an elimde kamerada vardı aslında, ama şaşkınlıktan aklıma gelmedi. İstanbul Boğaziçi köprüsünün hemen çıkışında bir gelin arabası trafik yoğunlundan durdu. Bir anda beliren iki çocuk gelin arabasının camlarına vurmaya başladılar. Adet(!) olduğu üzere para istiyorlardı. Şehrin bir ucundan bir ucuna gideceklerse gelin arabası için bu tam bir çile demek. Gelin arabasının camları açılmadı doğal olarak. İçerden ‘çekilin’ işareti yapılınca çocuklardan birisi arabanın üzerine çıktı ve sileceği tutarak kıracağını söyledi. Gelin arabasındakiler camı açıp bir zarf uzattılar. Tabi onlarda hazırlıklı olduğu için boş zarf vermişlerdi. Trafik hemen ilerlese belki olay sonlanacak ancak çocuklar zarfı hemen kontrol ettiler ve boş olduğunu göstererek arabayı darp tehditlerini sürdürdüler. Sonunda içinde para olan zarf uzatıldı ve çocuklar çekildi. Trafik akmaya başladı. Yoruma gerek var mı?

Gelelim yazımızın başlığındaki Google’a. Ivır zıvır her şeyi anasayfasında anan arama motoru Google, ortaçağı kapatıp yeniçağı başlatan İstanbul’un fethini görmezden geldi 29 Mayıs’ta. Su uyur, düşman uyumaz demiş diyen atalarımız belki bugün için; düşman unutmaz, unutturur derlerdi. Güç şimdilik onlarda, söz de onlarda. Ne diyelim! En azından meşhur çöpçümüz gibi, Google, bak giiit diyelim. Yeniden buluşuncaya kadar kadar hoşcakalın.

6 thoughts on “Google! Bak, Giiit!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Yukarı Çık