İnternet Haberciliği ve Fethiye

habersiteleri

Gelişen teknoloji ile birlikte insanların haber alma kanalları çeşitlendi. Bir zamanların tellallarının yerini artık ceplerde taşınan farklı boyut ve özelliklerdeki cihazlar aldı. Radyoların başına, ya da tek kanallı televizyonun karşısına toplanıp tek bir merkezden yapılan haberleri bekleme dönemleri çabuk aşıldı. İnternetin yaygınlaşması, cep telefonu kapsama alanlarının en ücra noktalara kadar ulaşması haber merkezlerinin de haber alan hedef kitlenin de sınırlarını ortadan kaldırdı. Artık en ücra köyden bile olup biteni dakika dakika facebook, twitter vb. aracılığıyla bütün dünyaya duyurmak mümkün. 3G ile canlı görüntü yayınını yapmak bile sıradan bir olay artık. Günümüz dünyasında artık hızlı haber alma kadar haberlerin saklanması ve arşiv hizmeti olarak sunulması da kolaylaştı. Yerel, ulusal ve uluslararası alanda siyasetten ekonomiye, spordan sağlığa kadar farklı içeriklerdeki haberlere çeşitli dillerde ulaşım olanağı veren haber siteleri var.

Bu yazımızda; Fethiye’de internet üzerinden haber sitesi kurma noktasında on yıl önce ilk adımı atmış birisi olarak (2003-2004 Fethiye Haber Net), ilçemizdeki haber sitelerini değerlendirmek istiyorum. Öncelikle, internet ortamında bir haber sitesini sürdürmenin kurmaktan çok daha zor olduğunu belirtmeliyim. Nice büyük umutlarla yayına başlayan haber sitelerinin bugün esamesi bile okunmuyor. Önce kolay hatırlanacak bir adres (alan adı) alınacak. Sağlam ve ayakları yere basan bir firmadan alan (host) kiralanması yapılacak. Arkasından kullanımı esnek ve kolay (hem haber editörleri hem de okuyucular açısından) bir yazılım ile haber sitesinin tasarımı yapılacak. Buraya kadar diğer internet sitelerinin aşamalarından farkı yok. Asıl iş bundan sonra başlıyor. Haberleri nasıl temin edeceksiniz? Sitenize gireceğiniz haberleri iki şekilde temin edebilirsiniz. Birincisi ulusal bir haber ajansına üye olmak ya da bir yerel gazete ile anlaşmak. Bunun maliyeti oldukça yüksektir. Aylık beş yüz TL’den 5000 TL’ye kadar çıkan fiyatlar var. Anadolu Ajansı, DHA ve İHA bu konuda en yaygın olanlar. Haber sitenizi beslemek için ikinci yol ise muhabirler yoluyla haberleri kendiniz yapmanız. Bu da çok meşakkatlidir. Yetişmiş eleman bulmak zorundasınız. Haber yazmak bilgi, kültür, sosyallik ve birikim ister. Haberleri başta sitelerden alır kopyalarım diyorsanız, bunu sakın aklınızdan bile geçirmeyin. Bu bir suç ve bu şekilde fazla ileri gidemezsiniz.

Haber sitesi yürütmenin zorluğunu her yerel gazetesinin aktif bir internet sitesine sahip olamayışından anlayabilirsiniz. Haber sitesi için başlı başına ilgilenecek bir editör hatta editörler olmalıdır. Haberlere yapılacak yorumlar, ya da haberin içerisinde gözden kaçacak bir ifade başınızı bolca ağrıtabilir. Haber sitelerinin sürdürülmesi için harcayacak bir çuval paranız yoksa mecburen reklam almanız gerekir. Bu da ülkemizde ve ilçemizde henüz yeterli düzeyde değil. Güncel haber girebilmek, site çöktüğünde anında müdahale edebilmek, yasal mevzuata uygunluk bunların hepsi önemlidir. Aslında internet haberciliği daha detaylı bir konu ancak burada bitirelim. Fethiye ve çevresinde yayın yapan haber sitelerine bir göz atalım. Gözden kaçan, unutulan ya da henüz bilinmeyenler olabilir. Yazının güncelliği açısından her zaman e-posta adresime bilgi ulaştırabilirsiniz. Buradaki sıralamada Google arama motorunda an itibarıyla tespit edilen sıralama baz alınmıştır. Geçici süreli yayın dışı olanlar da olabilir.

www.fethiyehaber.com: Fethiye’nin ilk haber sitelerinden birisi olan ve fethiyehaber.net ile birlikte 11 yıl önce tescilini yaptığım site Fethiye Gazetesi bünyesinde yürütülüyor. Güncel haberler ile birlikte farklı kesimlere hitap eden köşe yazarları zenginliği var. Fethiye’nin en güçlü haber arşivine sahip sitesi olarak yayın hayatını sürdürüyor.

www.gercekfethiye.com: Kanal F’nin de içinde bulunduğu Özyer Medya Grubunun internet sitesi. Görüntülü haber sunduğu için bu alanda başı çekiyor. Önemli haberleri ayrıntılı sunan Gerçek Fethiye’nin de önemli isimlerden oluşan köşe yazarı kadrosu var.

www.fethiyehaber.net: İlçemizin ilk haber siteleri arasında yer alan ve Oscar grubun internet yayıncılığı alanındaki haber sitesi. Fethiye Haber Net uzun yıllar değişmeyen formatını geçtiğimiz aylarda yeniledi. Dünyanın önemli sitelerinin kayıt olabildiği DMOZ listesinde ilçemizin kayıtlı tek haber sitesi olan Fethiye Haber Net arama motorlarında üst sıralarda yer alıyor.

www.fethiyehaberi.com: Ege Gazetesi bünyesinde bulunan site Fethiye Haberler adıyla yayınlanmaya devam ediyor. Tasarım sorunları dikkat çeken sitede Fethiye ve çevresi ile ilgili haberleri bulmak mümkün.

www.fethiyedergisi.net: Fethiye Dergisi adıyla yayınlanan eski haber yorum sitelerinden birisi. Muğla bölgemizde olup bitenlere ulusal haberler ile birlikte yer veren internet sitelerinden Fethiye Dergisi sade bir tasarıma sahip.

www.fethiyebulteni.com: İlçemizin yeni sayılabilecek sitelerinden ve daha çok portal tarzı ile öne çıkan sitesi. Haberlerin yanı sıra ilçemiz ile ilgili farklı bilgilere ulaşabilirsiniz.

www.fethiyemanset.com: Yeni kurulmuş haber sitelerinden Fethiye Manşet sıra dışı haberlere yer veren haber sitesi olarak göze çarpıyor. Halen tam yayına geçmemiş görünen sitede Fethiye ve Seydikemer başta olmak üzere bölgeden haberler var.

www.aktuelfethiye.com: Gazete Beyaz adıyla yayınlanan haber sitesi Su Basın Yayın Ajansına bağlı olarak faaliyette. Farklı haber başlıklarıyla Fethiye haberleri yer alıyor.

www.gazetefethiye.com: Akdeniz Medya bünyesinde yayın yapan internet haber sitesi. Fethiye ve çevresi ile ilgili haberleri ve köşe yazılarını bulabilirsiniz.

www.beskaza.net: Fethiye Siteleri Listesi bir haber sitesi değil ancak bütün haber sitelerini ve ilçemizin diğer sitelerini güncel haliyle bulabileceğiniz internet sitesi olarak sık kullanılanlarınıza eklemenizde fayda var.

Haftaya tekrar bu köşemizde güzel konularla buluşabilmek umuduyla sağlıklı, huzurlu ve mutlu kalın, hoşcakalın.

5 thoughts on “İnternet Haberciliği ve Fethiye

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Yukarı Çık