G-20 Zirvesi ve İlginç Başlıklar

İlginç başlıkları ve hedefleriyle bir G-20 toplantısı daha sona erdi. G-20 olarak kısaltılan “Group of 20” Türkiye’nin de aralarında bulunduğu 19 ülke ve Avrupa Birliği Komisyonundan oluşuyor. Bu 19 ülke; Arjantin, Avustralya, Brezilya, Kanada, Çin, Fransa, Almanya, Hindistan, Endonezya, İtalya, Japonya, Güney Kore, Meksika, Rusya, Suudi Arabistan, Güney Afrika, Türkiye, Birleşik Krallık ve Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa Birliği. Ülkemiz basınında kısmen gündeme gelen G-20’nin 18. zirvesi 9-10 Eylül 2023 tarihlerinde Hindistan’ın başkenti Delhi’de yapıldı. Hindistan’ın ev sahipliğindeki bu zirveye Bangladeş, Mısır, Morityus, Hollanda, Nijerya, Umman, Singapur, İspanya ve Birleşik Arap Emirlikleri de davet edilmiş. G-20 toplantısına ait ilk şaşırtıcı konu teması idi. Tema; “tek dünya, tek aile, tek gelecek” olarak belirlenmişti. Hayli iddialı bir tema! Tekrar yazayım. Tek dünya, tek aile ve tek gelecek!

Bu tür uluslararası toplantılarda cilalı laflar ve süslü kelimeler bol olur. Bu bilinen ve beklenen bir şeydir. Bu toplantılarda çoğunlukla katılan ülkelerin şaşalı toplantıları, birlikte çektirilen lider fotoğrafları ve çoğunlukla zayıf ülkelerin iç politikasına servis edilmek üzere kurgulanmış tiyatral gösteri ve abartılı sovlardan başka bir şey olmazdı. Bu G-20’de bunlarla birlikte “Vasudhaiva Kutumbakam”, dünya tek ailedir anlamına gelen ve Sanskritçe metinlerden alındığı belirtilen bir ifade var.

G-20 toplantısının sonunda yayınlanan liderler deklarasyonu da bir o kadar ilginç! 83 ayrı maddenin bulunduğu deklarasyonda, Hindistan’ın G20 temsilcisi Amitabh Kant’ın bildirdiğine göre tamamı üzerinde tüm ülkeler yüzde 100 fikir birliğine varmış. Fikir birliğine varıldığı söylenen başlıklardan birisi; toplumun tüm alanlarında ve ekonominin tüm düzeylerinde cinsiyet eşitliğini sağlamak. Acaba gerçekten tüm ülkeler bu konuda hem fikir mi? Davet edilenler dahil ülkelerin listesini yukarıda verdim. Elbette 83 başlığın her biri farklı konulara vurgu yapıyor. Köşe yazısında hepsine değinmek mümkün değil zaten. Burada dikkat çekmek istediğim tema ve seçilen hedefler. Özellikle 2030’a kadar bir tarih konulmuş spesifik hedefler!

G-20 zirvesi üzerine önümüzdeki yazılarda devam edelim. Siz de bu arada internetten bahsettiğim liderler deklarasyonuna bir bakın. Tekrar buluşuncaya kadar hoşcakalın.

15.09.2023

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Yukarı Çık