G-20 Zirvesinde Tartışılan Konulara Verilen Tepkiler (1)

G-20 olarak kısaltılan grubun 18. toplantısı geçtiğimiz günlerde Hindistan’ın başkenti Delhi’de yapıldı. Önceki yazımızda genel hatlarıyla zirveye ilişkin değerlendirmeleri paylaşmış ve deklarasyonda geçen ilginç başlıklara yer vermiştim. “Tek dünya, tek aile, tek gelecek” olarak belirlenen temanın bir hayli tartışılacağını yazmıştım. Teması kadar zirvenin gündemindeki diğer konularda oldukça tartışmaya açık olduğu için bu konuyu gündemde tutmaya devam edelim. G-20’de gündeme gelen enerji konusunda Millî Gazete yazarı Mahmut Toptaş’ın yazısının bir bölümü dikkat çekici.

“Kendilerini gelişmiş ülkeler diye bildiren 20 ülkenin başkanlarının her sene yaptıkları toplantının özü, özeti açlık ve kitlesel imha silahları. İnsan sayısını azaltmak için, “Fakirleri, açlıkla mı öldürelim, yoksa kitle imha silahlarıyla mı öldürelim?” tartışması devam ediyor. Ama “barış” kelimesi daha fazla kullanılarak iç dünyalarının katran karasını kullanarak kapatıyorlar. Peki iki senedir, Ukrayna buğdayının milyonlarca tonunun taşınması çalışmaları sürerken “Afrika’ya gideceği” söylendiği halde yetkililerin ifadesine göre zengin ülkelere taşınmış. Bunun ifade ettiği mana, “açlıkla halledelim”dir. Bunlar gibi düşünen Çinli bir bilgin, iki bin yıl önce, “Bir insanın 25 dönüm tarlası ve beş çocuğu olsa, adam ölünce beş çocuğa beşer dönüm düşer. Beş çocuğun beşer çocuğu olsa, adam ölünce birer dönüm düşer. Onun beş çocuğuna da iki yüz metrekare düşer ve böylece devam ederse dünya da bu insanlara yetmez olur” diyerek, o günün ukalalarına bir rapor sunar.

Dünya, şu anda sekiz milyara yettiği gibi seksen milyara da yeter ama yeter ki, insanlar açgözlü ve sömürgen olmasınlar. Rabbimizin yarattığı, bizim “Toprak Ana” dediğimiz yeryüzünün doğurduğunu, bilim insanları daha sayımını bile tamamlamış değil.

İlk zamanlarda insanlar, ısınma işini odunla yaparken, o günün aklı küt bilginleri, dünyadaki ağaç sayısını, dikim sayısını ve tüketim oranını hesapladıktan sonra, “50 yıl sonra kürdan bulamayacağız” dediği günlerde, yerin altında kömür ışıldayıverdi ve ağaçlar bayram etti.

Aklı küt bilginin biri de aynı hesabı kömür üzerinden yaparken petrol bulundu. Aynı kafa petrolün tükenme hesabını yaparken gaz sızıverdi. “Gaz da biteceeek” diye kargalığa özenen küt akıllıların çenesi kapanmadan, rüzgâr ve güneş enerjisine geçildi. Rabbimiz istemedikçe güneş enerjisi bitmez.”

G-20 zirvesine ilişkin değerlendirmelere önümüzdeki yazılarda da devam edelim. Siz de görüşlerinizi yazabilirsiniz.Tekrar buluşuncaya kadar hoşcakalın.

19.09.2023

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Yukarı Çık