Twitter’a Bak Sen!

twitter

Acayip bir devirde yaşıyoruz vesselam! Her geçen gün çok garip şeyler duyuyor ve görüyoruz. Daha neler göreceğiz, nelere şahit olacağız kim bilir? Hemen konuya gireyim. ABD’de bir müzenin açtığı sergide, insanların sevgi dolu “tweet” mesajlarını dinleyen bitkinin diğer bitkiye göre daha hızlı büyüdüğü gözlenmiş. Daha doğrusu gözlenmeye devam ediliyormuş. Ayrıntılara girelim. Rivayete göre; ABD’de açılan yeni bir sergideki bir bitki, insanların attığı tweet’ler ile büyüyormuş. Denver Doğa ve Bilim Müzesi tarafından başlatılan deney, bitkilerle konuşmanın büyüme hızını artırdığı gerçeğine dayanıyormuş. Son yıllarda, bitkilerin konuşma ve müziğe duyarlı olduğu, büyümelerinin bu tip etkileşimlerle hızlandırılabildiğini gösteren birçok çalışma yapılmış.

Bu müzede gerçekleştirilen deneyde, sergilenen bir bitkiye “Twitter” üzerinden sevgi dolu mesajlar atılması isteniyormuş. Daha sonra bu tweet’ler, otomatik bir sistem aracılığyla yüksek sesle bu bitkiye okunuyormuş. “Bir bitkiyle konuş” anlamına gelen #talktoaplant hashtag’iyle atılan tüm tweet’ler, yazıyı söze çeviren bu program sayesinde bitki tarafından dinleniyormuş. Bu durum bitkinin moralini bozabilecek tweet’ler için kapıyı aralasa da, dünyanın dört bir yanından gelen tweet’lerin çoğunluğu sevgi dolu mesajlar içermekteymiş. Deneyde bitkilerin birine hoparlör aracılığıyla yüksek sesle sevgi dolu “tweet”ler okunurken, başka bir bitki ses geçirmeyen bir odada mutlak sessizlikte büyütülüyormuş garibim.

Deneyi takip eden internet sitesi talktoaplant.com, tablolar aracılığıyla an be an bitkilerin gelişimini aktarıyormuş ki bu siteye bizzat girdim ve baktım. Bir tablo var. Birisi 15.0 diğeri 13.5 değerinde. Serginin başlamasının üzerinden henüz çok geçmese de, “tweet” okunan bitkinin diğerine göre daha hızlı büyüdüğü gözleniyormuş. Sitedeki değerleri bir önceki cümlede verdim. Biz sadece boyunu versek de sevgi mesajlarıyla büyüyen bitki, “sessiz büyüyen arkadaşına” göre her açıdan daha hızlı gelişiyormuş.

Ocak ayına kadar sürecek “The Explosive Exhibition” isimli sergiye ben “tweet” atmasam da atanlar olmuş. “Tweet”lerin bazıları ise şöyle imiş; “Seni seviyorum bitki! Çok güzelsin! Keşke tüm bitkilere iyi bakılsa. Büyüdüğün için çok teşekkürler”; “Hadi bitki, gökyüzünü hedefle!”; “Fotosenteze devam et bitki!”; “Malezyalı politikacıları dinlemek ister misin bitki? Aynı zamanda komedyenlik de yapıyorlar!”; “Bardağın hep dolu yarısını gör! Büyü küçük dostum, büyü! Almanya’dan selamlar”; ”Sen müthiş bir bitkisin. Diğer arkadaşın için çok üzülüyorum”; “Yeşil olmanın zor olduğunu biliyorum ama sana inanıyorum küçük dostum. Ayrıca salatadan nefret ederim.”

Sanal Ortam’da yazan birisi olmama rağmen bu meşhur bitkimizin büyümesine katkı sağlayamadım. Çünkü “tweet” atmak için sitenin “twitter” uygulamasına onay vermek gerekiyor. Bu onayı vermek demek ise; bu bitkiyi sulayan arkadaşlara “twitter” hesabınızı güncelleme ve sizin adınıza “tweet” gönderme yetkisi vermek anlamına geliyor. Ki, bunun da ne demek olduğunu “twitter” kullananlar iyi biliyor. Mesajımızı vererek burada bitirelim. Bu ve benzeri acayiplikleri bolca duyacağız. Siz siz olun, aklınıza mukayyet olun! Yeni yazılarla buluşuncaya kadar sağlıklı, mutlu ve huzurlu kalın, hoşcakalın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Yukarı Çık