Küçük Dünyada Büyük Yaşayanlar

buyukyasayanlar

Toplumun büyük bir bölümünü kapsayan katmanların yoğun bir kırılma yaşadığı dönemin içindeyiz. Adını ne koyarsanız koyun, neresinden bakarsanız bakın, özü itibarıyla olmasa da bazı değişikliklerin habercisi olup bitenler. Zincirleme bir etkiye hazır olun.17 Aralık ile başlayıp halen artarak devam eden süreçten bahsediyorum. 19 ve 26 Aralık tarihli yazılarımızda değindim. “Ne düşünüyorsunuz?” şeklinde mesaj atan, e-posta gönderen okuyucularımız için yeterli olduğu kanaatindeyim. Duygusallığa kapılmaya gerek yok! Zaman her şeyin ilacıdır. Bazen iyi bildiğimiz şeylerden kötü, kötü bildiğimiz şeylerden de iyi şeyler çıkabileceği buyrulmuş. Tabip etmeye devam; ancak tek taraftan değil birkaç farklı taraf ve boyuttan.

Gündemin etkisine fazla da kapılmamak lazım. Bir şekilde akıp gidecek olaylar. Bizler konumumuzu ve duruşumuzu belirlerken geçmişimizin zengin birikiminden istifade edeceğiz. Gelin bu yazıda küçük dünyada büyük yaşayanlara bakalım. MGV Yayınlarından çıkmış, Genç İstikbal dergisinin hediyesi Büyük Yaşayanlar kitabı var elimde. Yaşamları ile tarihe geçmiş ve geleceğe model olarak kıyamete kadar kalacak büyük şahsiyetlere yer verilmiş. Şeyh Şamil ile başlıyor, Ebubekir Efendi ile devam ediyor. Ahmed Ziyaüddin Gümüşhanevi, Ahmed Cevdet Paşa, Abdülhamit Han, İskilipli Atıf Hoca, Sultan Vahdettin, Ömer Muhtar, Şeyh Esat Erbili Efendi, Şeyh İzzettin El-Kassam, Mehmet Akif Ersoy, Muhammed İkbal, Esseyyid Abdülhakim Arvasi, Hasan El Benna, Zahidül Kevseri, Süleyman Hilmi Tunahan, Ali Haydar Efendi, Malcom X, Seyyid Kutup, Eşref Edip, Ömer Nasuhi Bilmen, Metin Yüksel, Mehmet Zahid Kotku, Necip Fazıl Kısakürek, Mahmut Sami Ramazanoğlu, Ali Yakup Cenkçiler, Fethi Şikaki, Cevher Dudayev, Adnan Demirtürk, Aliya İzzetbegoviç, Şeyh Ahmet Yasin, Abdülaziz Rantisi, Aslan Masadov, Zeynep Gazali, Bahattin Yıldız, Şamil Basayev, Fethi Yeken, Necmettin Erbakan ve Roger Garaudy kitabın yer verdiği diğer isimler. Her birinin yaşamında okuyana tesir edecek ibretlik olaylar var. Önümüzdeki dönem her yazıda bir büyük yaşayana yer vermeyi planlıyorum.

Kitabın arka kapağındaki düşündüren söz ile bitirelim bugün. “Sırf kendisi için yaşayan kimse zevk içinde yaşayabilir, fakat küçük olarak yaşar ve küçük olarak ölür.” Haftaya tekrar yeni yazılarda buluşuncaya kadar sağlıklı, huzurlu ve mutlu kalın, hoşcakalın.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Yukarı Çık