Tatil ve Tembellik Üzerine

Zamanın birinde tembelin biri tembellikten bir ara cayar gibi olmuş. Hemen radikal bir karar almış. Ve demiş ki; “tembellik seni yeneceğim ama önce biraz daha dinleneceğim.” Öğrenciler başta olmak üzere birçok kesim bu ay içinde tatile başlayacak. Tatil, maalesef ülkemizde üzülerek belirteyim, tembelliğin zirve yaptığı bir dönem. Yoğun çalışma döneminin ardından insanların kendine, ailesine, akrabalarına ve çevresine zaman ayırmak için kullanması gereken zamanı boşa harcadığını görüyoruz. Kitap okumaktan, sosyal ve kültürel faaliyetlere kadar dolu dolu değerlendirilmesi gereken bir zaman aslında tatil.

Değerli okurlar, “nerden çıktı bu tembellik konusu” dediğinizi duyar gibiyim. Hemen söyleyeyim. Tembeller tembel olmasına tembel ama bir ara nasıl olduysa biraz çalışıp tembellik yasasını hazırlamışlar. Yasayı görünce, tatilinde yaklaşmasıyla birlikte, birazda tebessüm ettirmek amacıyla dikkat çekmek istedim. Birlikte bakalım;

Madde 1 : İnsanlar yorgun doğar dinlenmek için yaşar.

Madde 2 : Çalışmak yorar.

Madde 3 : Gündüz dinlen ki gece rahat edesin.

Madde 4 : Yatağını kendini sevdiğin gibi sev, çıkamayacağın gibi yap.

Madde 5 : Yarın yapabileceğin işi bugün yapma.

Madde 6 : Bugünün işini yarına bırakma, erteleyebileceğin kadar ertele. Madde 7 : Dinlenen birini görünce otur ona yardım et.

Madde 8 : Oturmak mümkünse ayakta durma, yatmak mümkünse oturma.

Madde 9 : Tembellikten kimse ölmemiş.

Madde 10 : Çalışma isteği duyunca bir yere otur isteğin geçmesini bekle.

Madde 11: Aç yatarım gölgede yatarım.

Vaktin ne kadar önemli olduğunu “vakit nakittir” sözü açıklıyor. Uzun uzun yazmaya gerek yok. Umarım bu tatil döneminde bu yasanın tamamını ihlal eder ve bu önemli zaman dilimini en iyi şekilde değerlendirirsiniz. Yeniden yeni yazılarda yeni konularla buluşuncaya kadar kadar hoşcakalın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Yukarı Çık