Bir Güzel İş

karaculhakurs

Ara ara yazdığım dönemler hariç, beş yıldır düzenli olarak bu köşede siz kıymetli okurlarımızla buluşuyoruz. Çoğu zaman iyisiyle kötüsüyle olup bitenleri yorumlarken ara ara olması gerekenlere yer veriyoruz. Bazı yazıların her bir cümlesi üzüntümüzü bir kat daha arttırırken bazıları da mutlu ediyor. Nadiren de olsa, “en güzel şekilde nasıl ifade etmeliyim acaba” diye düşündüren ve heyecanlandıran konularda oluyor yazılmayı bekleyen. İşte bunlardan birisi, bugünkü yazımızın konusu. Fethiye Müftülüğümüzün bir güzel işi; Karaçulha Bölge Yatılı Kur’an Kursu. Fethiye Esnaf ve Sanatkârlar Odası Mesleki Eğitim Merkezi binası, Belediye Fen Lisesi binası ve benzerleri yapılırken, İşletme Fakültesi binası temeli atılırken nasıl mutlu olduysak bunda da öyle mutlu oluyor insan. Bina yapılmasına bu kadar sevinecek ne var demeyin! Kaliteli eğitimin yolu tam donanımlı binalardan geçiyor. Yöneticilik dönemlerim boyunca, tecrübe eden herkes gibi, bu gerçeği hep yaşadım. Laboratuvarınız yoksa deneyi, salonunuz yoksa hitabeti gösteremezsiniz.

Şartlara teslim olmak yerine şartları iyileştirme ve değiştirme çabasının güzel bir örneği olan Karaçulha Bölge Yatılı Kur’an Kursu Fethiye müftülüğünün yanı sıra bölgemizin ihtiyacıydı. Karaçulha mahallesi Çevre yolu kavşağında yapımı devam eden kurs binası dört katlı, yaklaşık beş bin metrekare kapalı alana sahip olacak. Yirmişer kişilik 10 sınıf ve 170 yatılı toplam 250 öğrenci kapasiteli kursta yaz kursları ve uzun süreli Kur’an kursları yanı sıra hafızlık eğitimi verilecek. Kurs binasının dörder kişilik modern yatakhaneleri, misafir, bilgisayar ve belletmen odaları ile birlikte kültürel ve sosyal faaliyet alanları bulunacak. En önemli kısmı ise ilçemizde eksikliği her zaman hissedilen, 500 kişilik konferans salonu olacaktır. Aslında resmi mevzuata göre adı kurs olsa da burası manevi ilimler merkezi gibi çalışacak bir mekân olacak.

Müftü Oğuzhan Kadıoğlu’nun Fethiye’de göreve başlamasıyla birlikte fitili ateşlenen bu projenin ilk maddi desteğinin ilçemiz imamlarından gelmesi anlamlı bir başlangıç oldu. Bu başlangıç güzel bir günde özel bir temel atma töreni ile devam etti. Halkın maddi desteğine kermes eklendi. Bugün düzenlenecek olan Fetih ve Dua Gecesi ile çalışmalar daha da hızlanacaktır. Müftümüz, ekibi ve her Cuma aşkla, şevkle bilgi veren imamlarımız projeye kilitlenmiş. Kısa sürede tamamlanacağına inandığımız kurs binasının Merkez Yeni Hamidiye camiine konulmuş maketi bu işin nasıl ciddi ve sıkı tutulduğunun bir göstergesi.

Din görevlileri mütevazıdır, övülmeyi sevmezler. Ancak biz değerli müftümüz için birkaç kelam edelim. Yeni görev yeri olan ilçemizde, özellikle mevcut kursun Seydikemer ilçemizde kalması sonrası, bu eksikliği görmesi ve hemen kolları sıvaması vizyon ve cesaret sahibi olduğunu gösteriyor. Fethiyespor maçında pankartlı mesaj verilmesi, sabah namazı buluşmaları organize edilmesi ve diğer kurumlarla geniş bir bakış açısıyla samimi ilişkiler kurulması takdire şayandır. Bundan sonraki süreçte de inşallah mahcup etmez ve Fethiye halkının desteği konusunda mahcup olmaz. Fethiye Müftülüğünün internet sitesinde yer alan “paslanacağımıza yıpranalım” sözünün çok şey anlattığını vurgulamadan geçmeyeyim.

Bitirirken; cemaatlerin bile tam teşekküllü eğitim binalarının olduğu ilçemizde, böylesine güzel bir işe girişen sayın müftümüz Oğuzhan Kadıoğlu’nu ve şahsında tüm diyanet çalışanlarımızı tebrik ediyorum. Halkımızın artacak katkısıyla birlikte, milletvekillerimizin öncülüğünde siyaset, odalar ve diğer kurumlarımızın desteğinin geleceğine inanıyorum. Haftaya yine güzel konularla buluşabilmek dileğiyle sağlıklı, huzurlu ve mutlu kalın, hoşcakalın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Yukarı Çık