Zor İştir Mizah

mizah

Zor iştir gerçekten mizah. İnsanları güldürebilmek herkesin harcı değildir. O an yaşanan psikoloji etkilidir gülüp gülmemekte. Yeri de önemlidir zamanı da. Mizah olarak adlandırsak ta, bazen hicivdir, bazen bir nükte, bazen de bir cümlelik espridir bu. Yazmaya en uzak olduğum konu mizahtır diyebilirim. Ancak şunu açıklıkla söyleyebilirim. Mizah; yapanın kalitesinden ziyade hedef kitlenin algısı kadar sonuç getirecek bir alandır. Ülkemizde daha da zordur. Bu aralar meşhur bir yetenek yarışması var bir televizyon kanalında. Şimdilere kullanılan ifadesiyle stand-up.  Bunlardan bir tanesi var, izledim. Oldukça çarpıcı, hayatın içinden konuları malzeme yapmış anlatıyor sahnede. Ben beğendim ama oy verenler beğenmemiş olacak ki çok düşük puan aldı ve elendi. Bir başkasına bakıyorum bana göre oldukça bayat ve sıradan espriler fakat alkış tufanı ve yüksek puan. Dedim ya; mizah bu. Anlık ve bir o kadar da zor

Güldürürken düşündürmek ise daha da zordur. Hem güldüreceksin hem mesaj vereceksin. Hazırcevap olmak var bir de. O başlı başına bir sanat. Mehmet Akif Ersoy ile Şair Eşref’in hazırcevaplığına birer örnek; ister tebessüm edin, ister üzerinde düşünün.

Zamanın gençlerinden biri, bir toplantıda Mehmet Akif Ersoy’u küçük düşürmeye çalışmış ve:

-Siz baytardınız değil mi? demiş.

Mehmet Akif hiç istifini bozmadan cevabı yapıştırmış:

-Evet, bir yeriniz mi ağrıyordu?

Kâmil Paşa, Kıbrıs’a geziye gidecektir. Hicivleriyle ünlü şairlerden biri olan şair Eşref’e “Bir isteğin varsa getireyim” der. Eşref buna çok sevinir:

-Paşam görüyorsunuz artık yaşlandım, yürüyünce yoruluyorum yokuş da çıkamıyorum. Bana bir Kıbrıs eşeği getirirseniz ömür boyu size duacıyım der.

Kâmil Paşanın Kıbrıs dönüsünde, Eşref de karşılamaya gitmiştir. Paşa, Eşref’i görünce:

-Aaa, Eşref, affedersin istediğini getirmeyi unutmuşum, seni görünce eşek aklıma geldi der. Eşref de:

“Aman Paşam, üzülmeyin, o eşek gelmese de olur, siz geldiniz, ya, sağ olun” der.

Haftaya inşallah güzel konularla tekrar Sanal Ortam köşemizde buluşuncaya kadar sağlıklı, mutlu ve huzurlu kalın, hoşcakalın.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Yukarı Çık