Zamansız ve Mekansız Okumalar

genclerokuyor

Sanal Ortam köşemizin kıymetli okuyucuları yeni bir yazı ile daha birlikteyiz. Sizlere ulaşmamıza vesile olan Gerçek Fethiye Gazetesi yönetimi ve çalışanlarına teşekkür ediyorum. Beş yıldır bu köşede görüş ve düşüncelerimizi paylaşıyoruz. İyiye, güzele ve doğruya katkı sağlamak adına cümlelerimizi sıralıyoruz. Yer vermeye çalıştığımız konuların başında okuma geliyor. Hayatı anlamanın, zenginleştirmenin, değer katmanın ve yön vermenin yolu okumaktan geçiyor. İnsanoğlu için model olmadan sonra en güvenilir bilgi kaynağı okumaktır.

Okuma üzerine iki güzel çalışma var sizlerle paylaşmak istediğim. Bunlardan birisi Bursa’da yapılan ve okumanın yeri ve zamanı olmadığına dikkat çeken sıra dışı örnek bir etkinlik. Anadolu Gençlik Derneği Bursa Şubesinin organize ettiği etkinlikte yaklaşık 500 öğrenci Bursaray adlı hafif raylı sistemin Osmangazi ilçesindeki Şehreküstü Durağında buluşuyor. Ellerine kitaplarını alan öğrenciler, perona inip araca binerek Uludağ Üniversitesi Görükle Yerleşkesi’ne kadar otuz dakika süren yolculukta bunları okuyorlar. Derneğin Bursa Şube Başkanı Muhammed Ali Öner “Zamansız ve Mekansız Okumalar” adını verdikleri etkinlikle ilgili olarak okuma ile ilgili ilahi emrin, tüm zaman ve mekanları kapsadığını vurguluyor. Devamında; “Derneğimiz, yeryüzünde iyinin, güzelin, faydalı olanın, adaletin tesisi için çalışan, hakkı üstün tutan, nefis terbiyesini esas alan, ‘önce ahlak ve maneviyat’ düsturuyla çalışan, ülkemizde 30 yaş altı 40 milyon gencin tamamına hitap eden bir anlayışla yoluna devam etmektedir. Biliyoruz ki gençlik, gelecektir. Bundan dolayı şuurlu bir gençlik için topyekûn var olma ve çalışma hamlesi yapmak, Allah ve Resulünün emrinde, imanlı ve ahlaklı, istikamet sahibi bir gençlik ve toplum için buradayız. Bu etkinliğimize Zamansız ve Mekânsız Okumalar dedik. Çünkü zamana bağlı değildir okumak, mekânı da yoktur. Her an her yer okul oluverir. İşte bu yüzden diyoruz, zamansız mekânsız okumalar’ diye.”

Uzun olsun kısa olsun yolculukta mutlaka yanıma bir dergi, gazete ya da kitap almaya çalışırım. Yolda okumanın hazzı bir başka aslında. Okumayı teşvik etmek amacıyla yapılmış diğer bir çalışma ise Anadolu Gençlik Derneği’nin tüm liselerde başlattığı bir okuma yarışması. MGV yayınlarından çıkan Dr. Mehmet Sürmeli’nin “Gaye İnsan Hz Muhammed (SAV)” isimli kitabının okunması ve bu kitaptan hazırlanmış soruların sorulacağı bir yarışma bu. Türkiye geneli başarılı olanlara 6000 TL ödül yanı sıra, dizüstü bilgisayar, cep telefonu, İpad ve fotoğraf makinası gibi ödüllerin verileceği yarışmada il birincilerine umre hediyesi, ilçe birincilerine de çeşitli hediyelerin verilmesi planlanmış. Yarışmanın sınavı ise 20 Aralık 2014 Cumartesi günü tüm il ve ilçe merkezlerinde. Sınava kayıt olmak için www.efendimizinizinde.com sitesindeki formu doldurmak yeterli. Kitabı ise Anadolu Gençlik Derneğinin temsilciliklerinden temin etmek mümkün. Liselerde okuyan gençlerimize bu yarışmaya katılmalarını tavsiye ederim. Hem yarışmaya katılmış hem de peygamberimizi anlatan önemli bir kitabı okumuş olacaklardır. Bu arada, Dr. Mehmet Sürmeli’nin bu kitabının sade, anlaşılır, kısa ve net, oldukça başarılı bir çalışma olduğunu söylemeden bitirmeyeyim.

Haftaya tekrar güzel konularla buluşabilmek umuduyla sağlıklı, huzurlu ve mutlu kalın, hoşcakalın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Yukarı Çık