Üzenleri ve Sevindireniyle Kısa Kısa

23nisan

Sanal Ortam köşemizin kıymetli okurları, sevgili dostlar, her hafta sizlerle bir konuyu enine boyuna değerlendirip yorumladığımız yazılarımıza devam ediyoruz. Bu yazımızda, kısa kısa birden fazla konuya yer vermek istiyorum. Arakan’da insanlığı sıfıra indiren soykırım devam ediyor. Budistlerin acımasızca yaptığı katliamlara tüm dünya seyirci kalmaya devam ediyor. Görüntülerinin bir hafta ve bazen bir ay sonra ajanslara düşebildiği olaylarda vahşetin tüm yüzünü görmek ne yazık ki, mümkün. Uluslararası örgütler nedense hiç oralı bile değil. Hatta bizim ülke olarak sekreterliğini üstlendiğimiz İslam Konferansı Örgütünden bile ses soluk yok. Eften püften olaylara anında tepki veren ülkelerden de henüz bir bildiri ya da kınama duyamadık. Yıllardır ısmarlama filmlerle şirin, insancıl gösterilen Budistlerin bu sapıklıkları acaba yeni filmlerde tüm gerçekliğiyle konu olur mu bir gün? Bu zulümleri yapan Budistler elbet bir gün cezasını bulur ama hiçbir şey olmuyormuş gibi davranan bizlerin sonu ne olur acaba?

23 Nisan Çocuk Bayramı tüm yurtta coşkulu bir şekilde kutlandı. Resmi adı Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı olmasına rağmen “ulusal egemenlik” kısmı yine hiç gündeme getirilmedi. İşin en garip boyutu ama egemenlik kavramının gündeme getirilmemesini de eleştiremiyor insan. Çünkü internet başta olmak üzere iletişim yöntemlerinin olabildiğince kolaylaştığı çağda, Amerikan Dışişleri Bakanı John Kerry’nin iki ayda üç kez ülkemize geldiği bir dönemde egemenliği nasıl izah edebilirsiniz ki? Hadi izah ettiniz, kim inanır buna?

Strasburg’da toplanan Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi’nde, Türkiye ile denetim sonrası diyalog raporu kabul edilmiş. Raporda; PKK’lılarla ilgili  ‘terörist’ ifadesi, ‘aktivist’ olarak, “Türk halkı” ifadesi de “Türkiye vatandaşları” olarak değiştirilmiş. Konjonktüre göre hiza alan basınımız bu gelişmeyi ne kadar işler bilinmez ama bugünlerde ülke genelinde yaşanan akıl tutulması devam edecek gibi görünüyor. Terörist başının halk kahramanı olarak gösterilmeye başlandığı bu hazin süreç için sadece Allah sonumuzu hayretsin diyorum.

Elektrik kontağından çıkan yangın ile bir bloğu kül olan, geçtiğimiz yazılarda hikâyesine ayrıntılı bir şekilde yer verdiğimiz, Karaçulha Çok Programlı Lisesi için sevindirici haber geçtiğimiz hafta geldi. Muğla Milletvekili Ali Boğa’nın okula yapmış olduğu ziyaret ile 16 derslikli betonarme bir binanın yapılacağı ve çalışmalara da en kısa zamanda başlanacağı duyuruldu. On yıllık bir beklentiyi üzücü bir olay sonrası da olsa gerçeğe dönüştüren tüm yetkililere; özellikle okul müdürümüz Ali Yavaş, İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Yüksel Gültekin ve milletvekilimiz Ali Boğa’ya teşekkür ediyorum. İnşallah, bu okulumuzun yeni eğitim öğretim yılında yeni binasında hizmete girdiğini görmek nasip olur. Üzerinde söylenecek çok şey olmasına rağmen nihai değerlendirmeleri o zamana bırakmak gerektiğini düşünüyorum.

Haftaya yeni konularla buluşuncaya kadar, güzel haberlerle, sağlıklı, huzurlu ve mutlu kalın, hoşcakalın.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Yukarı Çık