Toz Pembe Hayat

Kıymetli okurlarımız Perşembe günleri yayınlanan Sanal Ortam köşemizde sizlerle birlikteyiz. Her yazımızın sonunda yer verdiğimiz tekrar buluşma temennilerinin gerçekleşmesine binaen önce Allah’a hamd, sonra gazetemiz yönetimine ve siz değerli dostlara teşekkür ediyorum. Gelişmeye çalışan ülkemizde, haftalık yayınlanan köşe için, o kadar çok yazılacak konu var ki, günlük yazmakla bile bitmez. Dışarda, komşularımızda süren çatışmalar, bölgemizde bitmeyen savaşlar, içerde hız kesmeyen tartışma ve kavgalar. Yetmiyor gibi ilçemizde dudak uçuklatacak iddialar. Başı var sonu, yok. Hatice’si var neticesi yok. Ahir zamanın özelliği midir bilinmez, eskiden anormal olan şeyler şimdilerde normal geliyor insanlara. Olup bitenler yokmuş gibi davranılıyor. Unutma özelliğimiz de eklenince buna, bir de bakmışsın her şey uçmuş gitmiş. Toz pembe hayat! Oh ne rahat! Başlıyorsun bu sefer ottan, çiçekten, böcekten yazmaya.

İşte bu cihetten bizde bugün girmiyoruz o “izah edilemeyen olaylar” zincirine. Yok, yok. Tabiata da salıvermiyoruz kendimizi. En zor ve anlaşılmaz durumlarda bile hem tebessüm ettiren hem de düşündüren Nasreddin Hocamızın onaylamasak da günümüze benzetilmiş bir hikâyesine yer verip kısa kesiyoruz.

Hoca eşeği suyun kenarındaki gölgeye çekmiş, kendisi de kenara oturmuş, günümüze benzetilmiş hikâye dedik ya, esrarlı sigarasını sarmış, kendine göre kafayı buluyor. Etrafta kimsecikler yok…

Derken bir gürültü… Bir bakmış ki, çoban koyunları göle sulamaya getiriyor. “Bre aman! Çoban sigarayı görürse felaket! Doğru zaptiyeye gider, bu herif!..” Etrafa bakmış, eşeğin yanına asılı bir bakraç yoğurt. Atmış sigarayı hemen suya. Almış eline bakracı. Kaşık kaşık atmaya başlamış yoğurdu göle.

Çoban yanaşmış hocaya;

– Hayrola hocam, göl kenarında tek başına ne yapıyorsun bu saatte böyle bakalım?

– Görmüyor musun? Göle maya çalıyorum!

– Atma hocam! Göle maya tutar mı?

– Ya tutarsa!

– Haaaa! demiş çoban. Almış sürüsünü gitmiş. Hocayı da almış bir düşünce;

– Bu geveze şimdi bunu önüne gelene anlatır.

Haftaya tekrar burada buluşuncaya kadar sağlık ve mutlulukla kalın, hoşcakalın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Yukarı Çık