Seçim ve Bir Hikaye

Yüksek Seçim Kurulu 25. Dönem Milletvekili Genel Seçimi geçici aday listelerini yayınladı. Resmi Gazete’de yayınlanan listeye göre; Muğla’da, 18 siyasi partiden 108 ve bir bağımsız aday ile birlikte 109 aday 643 bin 261 seçmenin eline alacağı oy pusulasında “Evet” mührü bekleyecek. Seçmenin hepsinin sandık başına gitmeme ihtimali yüksek olduğu gibi 109 adaydan da sadece 6’sı TBMM üyesi olarak Ankara’ya gidebilecek. Sorunlu bir Siyasi Partiler Kanunu ve tartışmalı bir % 10 barajının olduğu ortamda sağlıklı bir sonuç nasıl çıkar bilinmez ama biz adaylarımıza usül olduğu üzere başarılar dileyelim. Adaylar üzerine değerlendirme bekliyorsanız okumaya devam etmenize gerek yok. Bir hikâye paylaşıyorum bugün. Hikâyede geçen ilk iki olayın yorumuna dikkat çekmek için seçtim. Birlikte okuyalım.

Vaktiyle bulunduğu küçük yerde geçim sıkıntısı çeken dürüst bir adam, bir gün memleketine çok uzakta bulunan bir şehre giderek iş bulup çalışmaya, kendine yeni bir hayat düzeni kurmaya karar verir. Bu niyetle vakit kaybetmeden hazırlanıp yola koyulur. Genç adam bu yolculuğu sırasında yorum ve açıklaması kendisi için imkânsız olan bir takım olaylarla karşılaşır. Bunlardan birincisinde bazı kimseler bir tarlaya buğday ekiyorlar, ekilen buğdaylar hemen yetişip olgunlaşıyor, onlar da hiç vakit kaybetmeden hasat ediyorlar, sonra bunları ateşe verip yakıyorlardır. İkinci olarak şahit olduğu olayda ise, bir adam büyük bir taşı kaldırmaya çalışıyor, kaldıramıyor; ama bu taşa bir tane daha ekleyince kaldırabiliyor, bir üçüncüyü ekleyince daha da rahat kaldırabiliyordu. Şahit olduğu üçüncü olayda ise, bir adam bir koyuna binmiş, onun üzerine birkaç kişi daha binmiş koşturuyorlar, arkalarından birileri de onlara yetişmek için çabalıyor ama yetişemiyorlar.

Adam bunlarla kafası karışmış bir halde uzun yolculuğun nasıl geçtiğini anlamadan şehrin kapısına gelir. Burada nurani bir ihtiyar kendisini durdurup nereden geldiğini, niçin geldiğini yolculuğun nasıl geçtiğini sorar. Adam her şeyi anlatır ve yolda karşılaştığı alışılmamış olayları da eklemeyi unutmaz. Bunun üzerine ihtiyar bu genç adama rastladığı olayları bir bir açıklar.

-Senin yolda ilk rastladığın buğday ekip hemen hasat eden ve sonra ateşe verip yakan insanlar, hayır hasenat yapıp, iyilik edip de onu sağda solda konuşarak değerini sıfıra indiren insanları temsil ediyor.

-Taş kaldırmaya çalışan kimse de şunu anlatıyor. İnsana ilk işlediği günah ağır gelir, onun altında ezilir. Ama ona tevbe etmeden başka günahlar işlemeye devam ederse artık o günahlar ona hafif gelmeye başlar.

-Koyun ve ona binenlere gelince, koyun cennet hayvanıdır. Sırtındakileri cennete taşımaktadır. Koyuna ilk defa binen âlimlerdir. Ondan sonra binenler her sınıftan müminlerdir. Bunlara yetişmek için koşanlar ise inançsızlardır.

Haftaya orijinal ve güzel konularla buluşabilmek umuduyla sağlıklı, huzurlu ve mutlu kalın, hoşcakalın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Yukarı Çık