Referandum Sürecine Doğru (1)

2007 ve 2010’un ardından ülkemiz yeni bir referanduma doğru hızla gidiyor. Meclis’te hararetle yapılan görüşmeler tamamlandı ve 1982 Anayasasının bazı maddelerine ilişkin değişiklik süreci başladı. Önümüzdeki günlerde çok büyük tartışmaların yaşanması muhtemel.  “Evet” ve “hayır” olarak özetlenebilecek değişikliklere ilişkin tartışmaların zemini elbette maddeler üzerinden olmayacak. Daha önceki referandumlarda da olmadığı gibi. Hatta bazı maddelerin çok kısa bir süre önce değiştiği bile. Örneğin; 2007 yılında yapılan referandum ile milletvekili seçimlerinin dört yılda bir yapılmasına karar verilmişti. Şimdi daha üzerinden on yıl bile geçmeden tekrar beş yıl olması referanduma sunuluyor. Bu çok ciddi bir devlet anlayışı olmasa gerek. Bırakın anayasa değişikliklerini kanunları çıkarırken bile üzerinde uzun uzun çalışılması gerekir. Çok boyutlu olarak etkilerinin ortaya konduktan sonra teklif edilmesi gerekir. Ancak kurulduğu günden bugüne ülkemizde bunun gerçekleştiğini söylemek zor.

Muhtemelen Nisan ayında 2017 referandumu olarak halka sunulacak maddelerinde çok iyi tetkik edilmediği ortada. 2010 yılında büyük hararetle yapılan referandumun birkaç maddesi dışında sonuçlarının bugün bir şekilde değişmiş olması durumu özetliyor zaten. Ülkenin ölüm kalım savaşı gibi lanse edilen ve toplumsal barışı zedeleyen referandumun hiç de öyle olmadığını hep birlikte gördük. Hatta sonrasında fanatik taraflardan birisinin yol açtığı bir darbe girişimi ve acı sonuçlarını hepimiz gördük ve görmeye devam ediyoruz. Siyasi partiler ve seçim kanunları değişmeden bu tür anayasa ve kanun değişiklikleri sadece günü kurtarmaktır. Hele hele evet ve hayır üzerinden vatanseverlik ve vatan hainliği gibi duygusal etiketler oluşturmak bu ülkeye sadece zarar verir.

Maddeleri üzerinden değil iktidar partisi ve ona destek veren parti ile muhalefet partileri üzerinden yürütülecek bu tartışmada elbette aklı selim fikirlere çok ehemmiyet verilmeyecektir. Çünkü bıçaklar bilenmiş ve kurbanlarını arıyor olacak maalesef! Yine de biz önümüzdeki yazılardan itibaren madde madde değerlendirelim 2017 referandumunu. Milletvekili sayısını 600’e çıkarma gibi anlamsız, 18 yaşında milletvekili adayı olabilme gibi komik maddeler olduğu gibi gerçekten ülkenin önünü açacak maddelerde var. Haftaya bırakalım. Tekrar buluşuncaya kadar, sağlıklı, huzurlu ve mutlu kalın, hoşcakalın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Yukarı Çık