Fethiye’den Çamköy’e Doğru

Ülkelerin gelişmişlik düzeylerini gösteren birçok unsur olmasına rağmen ilk bakılan genellikle ekonomisidir. Ekonomik güç elbette önemlidir ve tüm diğer alanları etkiler. Ancak ekonomi kadar önemli hatta çoğu zaman ekonominin de önüne geçen asıl güç eğitimdir. Ekonomiyi, siyaseti, sağlığı, tarımı, enerjiyi, diplomasiyi yürütmek için eğitim şarttır. Eğitim beşikten mezara kadar devam eden bir süreçtir. Örgün ve yaygın olarak ikiye ayrılan eğitim formal ve informal süreçte gerçekleşir. Eğitimin önemi ile başladığımız bu yazımızın konusu eğitimin teorik boyutu değil. Maksadım, eğitimin planlaması ve özellikle Fethiye ilçemizdeki eğitimi doğrudan etkileyecek olan planlamaya temel eğitim okulları özelinde dikkat çekmektir.

İlçemizin konumu ve yıllardır süre gelen özel koşulları gereği eğitim kurumlarımız merkezde toplanmıştır. Resmi kurumların, bankaların ve ticari işletmelerin de bulunduğu merkez zaman içinde okulların da kalabalıklaşması ile trafik vb. konularda sıkıntı oluşturmuştur. Yoğunluğu azaltmada, Değirmenbaşı (Çatalarık) bölgesine yapılan eğitim kampüsüne ortaöğretim kurumlarının taşınması yerinde bir karar olmuştur. Kalanların da taşınması ile (Endüstri meslek lisesi, Turizm vb.) ilçe merkezi daha da rahatlayacaktır. Temel eğitim kurumları olan ilkokul ve ortaokullarda ortaöğretim benzeri bir çözüm öngörülemediği için sıkıntı vardır. Fethiye’nin yükünü çeken ve öğrenci sayıları beş bini geçen Gazi İlkokulu/Ortaokulu ve Merkez Atatürk İlkokulu/Ortaokulu için yakın geçmişte bazı girişimler yapılmış ancak sonuçlandırılamamıştır. Halen bu iki okulumuzda ikili eğitim yapılmaktadır. Büyük çoğunluğu servislerle taşınan ortaokul öğrencilerinin sabah saat 7’de derse başlamak için altıda ayakta olması gerektiği ortadadır. Aynı şekilde, ilkokul öğrencileri de akşam altıdan önce okuldan ayrılamamaktadır. Kışın bu durumun zorluğu daha net bir şekilde ortaya çıkmaktadır. Bu iki okulumuzdaki yoğunluğun azaltılması ve bir an önce normal eğitime geçmesi gerekir. Bunun için de kısa ve uzun vadede bazı planlamaların yapılması ve uygulanması lazım.

Çamköy mahallesine yapılan yeni ortaokul binası hizmete girdi. Sığınağından spor salonuna, kalorifer sisteminden jeneratöre, acil çıkış merdivenlerinden asansörlere kadar tam donanımlı bir okul. 24 dersliğe kadar hizmet verebilecek kapasiteye sahip. Fethiye manzarasına hâkim ve ulaşımı kolay bir noktada. İlkokul ile aynı binayı kullanan Çamköy Ortaokulu buraya taşındı. Ancak bu binayı sadece Çamköy Ortaokulu ile sınırlı tutmak, yapılan yatırımı atıl bırakır. Kaynakların etkin ve verimli kullanılması önemli. Eğitimde çok çok daha önemli. Şimdi burada yapılması mantıklı olan yakın mesafede bulunan okulların ortaokul kısımlarını buraya toplamaktır. 3-5 km. mesafede bulunan bu okullarda sadece birer şube vardır. Diğer ikisinde de 2-3 şubeyi geçmemektedir. Bu okullarda maaş karşılığını doldurmayan öğretmenler vardır. Öğrencilerin yetiştirme ve destekleme kursları yanında sosyal ve kültürel etkinliklerde yeterli sayıya ulaşmaları zaman zaman mümkün olmamaktadır. Ortaokulları Çamköy’de toplamak elbette kolay olmayacaktır. En başta veliler taşıma olmazsa karşı çıkacaktır. Ancak bunlar çözülemeyecek konular değildir. Bu okulun idareci ve öğretmen kadrosu ön plana çıkarsa merkez okullara çocuklarını gönderen veliler buraya gönüllü olarak öğrencisini yönlendirmeye başlayacaktır. Eğer Çamköy Ortaokulu bu şekilde desteklenirse sadece ilkokul olarak kalacak çevre okullarda daha iyi duruma gelecek ve merkeze bir şekilde gitmiş öğrencilerini geri alacaktır. Merkez hem yoğunluk hem de trafik açısından rahatlayacaktır.

“Eğitim şart” lafı meşhurdur. Eğitim derken her eğitim değil, nitelikli ve kaliteli eğitim gereklidir. Bunun yolu da okulların fiziki ve eğitim kalitesinin yükseltilmesinden geçer. Çamköy Ortaokulu bu anlamda bir fırsattır. Değerlendirmek gerekir. Bu konuya önümüzdeki yazılarda devam edeceğiz. Yeni yazılarda tekrar buluşuncaya kadar sağlıklı, huzurlu ve mutlu kalın, hoşcakalın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Yukarı Çık