Fethiye İl Yapılır mı?

Muğla’nın önde gelen ilçelerinden birisi olan Fethiye il olması tartışmalarıyla yeniden gündemde. Seçim dönemlerinde servis edilen ve artık geleneksel hale gelen “il olacak ilçeler” arasında önceden olduğu gibi yine yerini almış durumda. Resmi kayıtlı nüfusu iki yüz bine yaklaşan Fethiye’nin il olup olmayacağına ilişkin tartışmalar ilgi görüyor. Öncesini ve sonrasını düşünmeden günü birlik yaşama alışkanlığına sahip bir zihniyet için güzel bir malzeme! Atarsınız ortaya, günlerce tartışılır. Acil çözüm bekleyen sorunlar, kısa orta ve uzun vadeli planlar hepsi unutuluverir. Kaynar gider arada…

Fethiye’nin il olmasını çok istediğini ispatlamak isteyenler hemen atılır ortaya. Sanki böyle bir vazife varmış gibi. Sosyal medya paylaşımları gelir art arda. Onlar biraz yorulunca “olmuş, olmamış farketmez”ciler sahne alır. Onlarda çekilince “böyle iyi, istemeyizciler” mırıldanır hafifçe. Aslında aşağıların ne dediğinin veya ne düşündüğünün çok da bir önemi yoktur. Başlığı “Fethiye İl Yapılır mı?” diye koymamızın sebebi de budur. Olmalı mı, olmamalı mı? İl olması gerekiyorsa buna ilişkin gerekçeler nedir? Olmaması gerekiyorsa neden olmamalıdır sorularının ve cevapları çoklarını ilgilendirmez nedense!

Siyasi otorite tarafından il yapılır ya da yapılmaz! Bu kararı yukarıları verir. Şöyle geri dönüp baktığımızda bunun böyle olduğunu kendinizde görebilirsiniz. Muğla’nın büyükşehir süreci veya Fethiye’nin ikiye ayrılarak Seydikemer ilçesinin kurulması en yakın somut örneklerdir. Köylerin tüzel kişiliğinin sonlandırılması ve mahalleye dönüştürülmesi sıralanabilir. Öncesinde yine Fethiye’de, (bazılarının komşu olmasına rağmen) birçok belde belediyesinin kurulması hatırlatılabilir. Vatandaşın büyük çoğunluğu karar resmiyet kazandıktan işine geldiği gibi kabullenir.

Bu cümlelerden sonra kimse çıkıp serzenişte bulunmasın. Süreçlerin sağlıklı işletilmediği açıktır. Yukarıda örneklerini verdiğimiz dönemlere ilişkin yazmış olduğumuz yazılar internet arşivlerinde mevcuttur. Diğer taraftan bu yazının konusu Fethiye’nin il olup olmaması değildir. İl olup olmama zaten politik malzeme olacak bir konu değildir. Ancak öyle kullanılmaktadır. Sonuçlarını ise hepimiz yaşamaktayız.

Bu konuda yazmaya devam edeceğiz. Sizde tartışılmak ve değerlendirilmek üzere görüş ve düşüncelerinizi iletebilirsiniz. Tekrar buluşuncaya kadar hoşcakalın.

15.08.2023

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Yukarı Çık