Fazla Uzatmadan Yazdım

eyvahturkce

Millet olarak galiba yeni şeyler uydurmayı seviyoruz. İçinde “millî” kelimesi kullanılan ifadeler bolca görmüştüm ama bir yemek firmasının “millî fast food” yazılı kıyafetini görünce oldukça abarttığımızı düşündüm. Hadi millî kelimesini rastgele kullandın, bari adam “fast food” yerine Türkçe bir şeyler bulsaydın. Millî millete ait olan demek. Bu güzelim kelimenin yanına İngilizce kelimeler koyup dilimize işkence yapmasaydın. Yabancı kelime hayranlığının oluşturduğu bombardıman altında demek ki vatandaşın da kafası karışmış. Yıllardır anlamakta güçlük çektiğimiz ifadelerden birisi “milli piyango”. Nasıl oluyor piyangonun millîsi bilmiyorum ama sitesine girdiniz zaman tarihçeye bakarsanız; izinli yabancı piyangoları ile başlayıp banka piyangoları ile devam eden süreci görebilirsiniz. Çalışmadan kazanma ve köşeyi dönme felsefesi üzerine kurulu piyangonun önüne “millî” kelimesini koyduğunuz zaman bilinçaltında zaten meşrulaştırmış oluyorsunuz. Son yıllarda, millî hassasiyetlere dönük olumlu ve büyük adımlar atıldığı iddiası piyango ile ilgili adım atılmamasından örnekle havada kalmaya devam edecek gibi görünüyor. Geçtiğimiz aylarda ortaya atılan “millî içki” ifadesinin millî piyangodan farkı yok. Sonuna ayran değil de zemzem suyu bile ekleseniz, “millî içki” ile içkinin millîsi olabileceği algısının oluştuğunu görmezden gelemezsiniz.

Millî kelimesinin üzerinde durmuş iken halk arasında şapka işareti olarak bilinen düzeltme işaretinden bahsetmeden geçmek olmaz. Çünkü millî kelimesindeki ikinci “i” şapkalı i olmalıdır. Olmadığı takdirde “millete ait olan” anlamı yanında “ince kumlu toprak” anlamı da çıkarılabilir. Üzerine konduğu ünlüyü uzatmak ve yerine göre inceltmek görevi bulunan bu işaret a harfi için de geçerlidir. Bir işten elde edilen kazancı anlatmak için kullanılan “kâr” kelimesini şapkasız yazarsanız yağış şekillerinden birisi olan kar olur. Bahsettiğim resmî piyango teşkilatının sitesinin kurum bilgileri sayfasına girerseniz her ikisinin örneklerini de bulacaksınız. Komik olanı ile bitireyim. Sayfanın sonunda piyango idaresinin gelirlerinin dağıtımına yer verilmiş. Aynen aktarıyorum. “Çeşitli yasalarla yapılan düzenlemelere göre İdare’nin gelirleri şuralara dağıtılmaktadır: …… Karın % 5’i Olimpiyat Oyunları Hazırlık ve Düzenleme Kurulu’na, ….. Karın % 95’i Savunma Sanayii Destekleme Fonu’na.”

Millî fast food örneği ile başladık yazımıza ama uzatmadan bitirelim. Kullandığımız teknolojik araçlardan, ülkemizde faaliyet gösteren uluslararası alışveriş mağazalarına kadar güzel dilimiz “Türkçe’miz” her taraftan kuşatılmıştır. Gidişat iyi değildir. Güzel konularla yeni yazılarda buluşuncaya kadar sağlıklı, mutlu ve huzurlu kalın, hoşcakalın.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Yukarı Çık