Eylüllerden Birisi İşte!

eyluller

Havalarda büyük bir değişiklik olmasa da yaz mevsimini bitirip eylül ayına girdik. Eylül ayı bizde yılın en yoğun geçen aylarındandır. Tatiller biter. Eğitim öğretim yılı başlangıcıdır. Hemen hemen her evde bir öğrenci olduğundan telaş bütün ailenindir. Okul öncesinden üniversiteye kadar tüm kademelerde hareketlilik ay sonuna kadar gider. Ülke gündemimizde değişen bir şey yok. Hiç mola vermeden, alabildiğine hızlı ve olması gerekenden uzak.  Politikadan spora kadar birçok alanda gerçeklerle ara ara yüzleşmemize rağmen dökülüyoruz. Soma faciası çoktan unutulup gitmişken İstanbul’da asansör kazası ve 10 kişinin ölümü de aynı mantıkla tartışılıyor. Sonuç çıkar mı, denetim mekanizmasına işlerlik kazandırılır mı bilinmez.

Spora bakalım birazda. Geçtiğimiz ay Zürih kentindeki yapılan Avrupa Atletizm şampiyonasında Türkiye, sadece 1 bronz madalya ile sıfır çekmekten kurtuldu ve organizasyonu 23. sırada tamamladı. Hiç soran olmadı bile niye başarısız olduk diye. Memlekette bu kadar spor dalı federasyonu var iken üzerine alınan da olmadı. Ülke gündemine bile gelmedi. Varsa yoksa futbolun Melo Volkan kavgası.  Atıp tutmak iyi. Basketbol’da son saniyelerle sıçrayan takımımıza Litvanya “tamam, dönün hadi” deyiverdi. Önceki gün, İzlanda Euro 2016 Elemeleri A Grubu ilk maçında Milli Takımımızı 3-0 yendi. Sağlıklı bir değerlendirme yapılır mı? Beklemeyin. Haber sitelerinin gündeminden düşmüş bile. Kulüpler düzeyinde takımlarımızın elenişini hep birlikte izledik. Disiplinsizliğin ve ahlaksızlığın ceza yerine medyatik prim yaptığı bir ortamda sportif başarı beklemek olsa olsa hayal olur.

Eylül ayı eğitim ayı dedik ya, eğitimle bitirelim. Yeni sistem TEOG sonrası öğrencilerin okulları belli oldu. Eylül ayı sonuna kadar değişiklikler olabilecek. Tartışmalar sürüyor. TEOG sisteminin başlangıçta kademeli olarak, 7. ve 6. sınıflara da uygulanacağı belirtilmişti. Bu yıl henüz 7. sınıflarda olup olmayacağı bile net belli değil. Okul yönetici değişiklikleri yazın bitirilse olmaz. Kasım ve aralık ayına kadar devam edecek. Yeni öğretmen atamaları da torba yasayı bekliyor. Hiç gündemde yok iken bir anda başlatılan özel okul desteğini de anlamak mümkün değil. 3500 Liraya kadar özel okula gidecek öğrenciler için devlet özel okullara ödeme yapacak. Devlet okulları da veliden birkaç lira koparmak için ezilip büzülmeye devam edecek. Bu para devlet okullarına doğrudan bütçe olarak verilse de devlet okullarının seviyesi biraz yükseltilse olmaz mı? Devlet okullarının yöneticileri de rahat rahat eğitim öğretim işlerine yoğunlaşsa olmaz mı? Sanayi ve küçük esnaf okulların açılması ile birlikte eleman arama sezonunu açacak. Zorunlu eğitim 12 yıl olduğu için ustaların ilkokul sonrası çırak alıp yetiştirme geleneği mevta oldu. Tamir işi bitecek. Bozulunca onarılacak diye bekleme. At gitsin, al yenisini. Çin var ne de olsa. Yerli üretim mi? Hadi canım sende! “İlk yerli marka şunu yaptık, bunu yaptık” diyen adam İphone 6 almak için kuyrukta, sevinçten ağzı kulaklarına varıyor. Hava atacak yarından sonra. Tamam, tamam bitiriyorum. Değerlendirmeyi siz yapın, bana da yazın.

Eylüllerden bir eylül ayı işte. Sizi bilmem ama ben yeni bir şey göremedim. Ne dersiniz? Haftaya güzel konularla buluşabilmek umuduyla kadar sağlıklı, huzurlu ve mutlu kalın, hoşcakalın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Yukarı Çık