Derneğin Gündeminde Karaçulha Var

Karaçulha Kültür ve Dayanışma Derneği 2012 yılı istişare toplantısını Çalıca Akdeniz Pastanesinde yaptı. Yönetim ve denetim kurulu üyelerinin katıldığı toplantıda mecliste görüşülmekte olan büyükşehir yasa tasarısının kanunlaşması sonucu mahalleye dönüşecek olan Karaçulha konuşuldu. Her yıl olağan olarak istişare toplantıları düzenleyen Karaçulha Kültür ve Dayanışma Derneğinin gündeminde Karaçulha’nın ve derneğin geleceği vardı. Dernek başkanı Mehmet Emin Kızıl açılış konuşmasının ardından daha önce yaptıkları belde okul ziyaretlerini değerlendirdi. Mehmet Emin Kızıl;  okul ziyaretleri sonunda oluşan intibaları değerlendirdiklerini ve basın aracılığıyla kamuoyu ile paylaştıklarını söyledi. Başkan Kızıl, en önemli sorunun derslik yetersizliği olduğunu vurguladı.

Toplantıda, Muğla’nın büyükşehir olması ile Karaçulha’nın mahalleye dönüşme durumunda derneğin nasıl bir yol izleyeceği de tartışıldı. TBMM’de komisyonlarda görüşülerek genel kurula havale edilen Büyükşehir Belediyesi Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı hakkında dernek yönetim kurulu üyesi Mesut Koç bilgi verdi. Koç, düzenlemenin mevcut şekilde yasalaşması durumunda Karaçulha’nın 3 mahallesi ile birlikte Fethiye’nin mahallelerine katılacağını söyledi. Fethiye’de de Cumhuriyet Mahallesi olduğu için Karaçulha’daki mahallenin Karaçulha olarak değiştirilme ihtimali bulunduğunu belirten Koç, eğer belde tamamıyla tek mahalle olarak Fethiye’ye katılırsa ismin Karaçulha kalacağını söyledi. Mesut Koç, Yayla Karaçulha’nın Seydikemer ilçesi sınırlarında kalacağını ifade etti. Toplantıda sırayla söz alan üyeler Karaçulha isminin bir şekilde devam etmesi gerektiğini belirttiler.

Karaçulha Kültür ve Dayanışma Derneği başkanı Mehmet Emin Kızıl istişare toplantısı sonrasında yaptığı açıklamasında tasarının sürecinin tamamlanmasını bekliyoruz. Kızıl; “Büyükşehir olmanın Karaçulha’ya getirisi götürüsü ne olur bunu zaman gösterecek. Önümüzdeki dönemde gelişmelere göre derneğimizin isim değişikliği dâhil olabilecek ihtimalleri konuştuk. Arkadaşlarımız Karaçulha ismine sahip çıkılması gerektiği konusunda hemfikirler. İlerleyen günlerde konu ile ilgili açıklama yapmayı planlıyoruz. Hayırlı olsun” dedi.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Yukarı Çık