Çevre ve Mut Deresi Islahı

mutderesi

Çocukluğumuzun heyecanlarına, kavgalarına ve oyunlarına ev sahipliği yaptı. Zaman oldu paçaları sıvadık balık tutmaya çalıştık, zaman oldu yazın kavurucu sıcaklarında birikintilerine dalıp serinledik. Suyu eksik olmazdı o zamanlar. Henüz kirlenmemişti. Parklar, bahçeler bilmeyen biz çocukların aranınca bulunduğu yerdi. Şehrin dar sokaklarında büyümediyseniz sizin de mutlaka vardır ıslanıp ıslanıp kuruduğunuz dere anılarınız. Bizim dere öyle çok uzaklarda değil. Esenköy’den başlayıp Karaçulha’nın içinden geçip Günlükbaşı’na ve oradan denize doğru gidiyor. Bildiğimiz Mut deresi. Şimdilerde çevre yolunun yapılması ile birlikte, ilçemizin Karaçulha çıkışında Çalıca’da herkesin bir şekilde üzerinden geçmek zorunda olduğu köprünün deresi Mut deresi.

Fethiye Körfezinin temizliği kapsamında yürütülen çalışmalardan bir tanesi derelerin ıslahı. Islahı gereken derelerin başında da Mut deresi geliyor. Bu arada, Mut deresinin resmi kayıtlarda “Murt” deresi olarak geçtiğini hatırlatayım. Biz herkesin bildiği “Mut” adıyla devam edelim. Körfezin temizliği ile ilgisi bir tarafa Mut deresinin ıslah edilmesi birçok açıdan önemli bir gelişmedir. Zamanında şehrin dışında bir dere olan Mut deresi bugün şehrin içinde kalmıştır. Kapladığı geniş alanın ıslah edilerek daraltılması kaçınılmazdır. Kazanılacak alan ile derenin kenarına imar durumunun elverdiği ölçüde yürüme ve bisiklet yolları, oturma ve gezinti alanları yapılabilir. Ara ara çöp, moloz ve sera atıkları ile doldurulan dere çevre ve görüntü kirliliği oluşturmaktaydı. Islah çalışmasının en büyük faydası da bu olacaktır. Çevre adına hayati bir adımdır. Murt deresinde sel baskınları sonucu geçmişte birçok insanın mağdur olmuştur. Sel tehlikesi her zaman vardır. Bazı yerlerde aşırı yağmurlu zamanlarda karşı tarafa geçilemeyen bu derede yapılacak ıslah neticesinde bu tür olumsuzluklar ortadan kalkacaktır. Islahın en büyük katkısı ise elbette körfeze olacaktır. Farklı boyutları olduğu için körfezin temizliği konusuna girmiyorum.

Mut deresi ıslah süreci ile ilgili Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğünce yapılan açıklamada; “Ülkemizin önemli turizm merkezlerinden Fethiye İlçemizin Karaçulha Beldesi ve Esenköy sınırları içerisinden geçen ve Fethiye Ovasında geçmiş dönemlerde büyük taşkınlara sebep olan Murt Deresinin ıslahı çalışmalarına başlanıyor. İşin toplam proje bedeli 17,5 milyon TL’dir. Murt Deresi, Fethiye Ovasını doğu- batı istikametinde boydan boya geçerek Fethiye Körfezine bağlanmaktadır. Murt deresine bağlanan önemli dereler, Susambeleni, Üzümlü, Çerçi, Türbe, Eldirek, Kösebükü, İplikçi, Karacasu ve Kaklık dereleridir. İşin amacı, Fethiye ovasının doğal drenajını da sağlayan Murt deresinin, tarım alanlarına ve yerleşim yerlerine zarar vermeden denize mansaplanmasını sağlamaktır. Proje kapsamında Murt deresinde 13 667 m, Susambeleni deresinde de 906 m’lik bölümlerde ıslah çalışması yapılacaktır” deniliyor. Islah sürecinin inşallah en kısa sürede tamamlanır.

Çevre adına önemini vurguladığımız bu projenin bir başka yönü de devlet imkânlarıyla yapılacak olmasıdır. Fethiye’miz tamamı devlet yatırımı projelere açtır. Projenin takipçisi olup, hayata geçmesinde büyük emeği geçen başta Muğla Milletvekilimiz Ali Boğa olmak üzere, ilgili herkese ve Devlet Su İşleri Müdürlüğü yetkililerimize teşekkür ediyorum. Umarım, ilçemizin girişinde, ilk intiba açısından olumlu etki yapacak ıslah çalışmasının devamında belediyeler de üzerine düşeni yapar. Köprülerin belirli mesafelerine kadar orijinal, kültürümüze uygun peyzaj çalışmaları hayata geçirilebilir. Haftaya tekrar buluşuncaya kadar sağlıklı, mutlu ve huzurlu kalın, hoşcakalın.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Yukarı Çık