Anadolu Gençlik Teşkilatı (1)

Hak ile meşgul olmayanı batıl nasıl istila ederse, teşkilattan uzak kalanı, yalnız kalanı da ümitsizlik istila eder. Bu söz; Anadolu Gençlik Derneğimizin teşkilatın ve teşkilatçılığın önemine dikkat çekmek için özellikle altını çizdiği bir sözdür. Arkadaş insanı vezir de eder, rezil de eder olarak bireysel boyutu özetlenen durumun bir de toplumsal boyutu var. Ve bu, bireysel olandan daha önemlidir. İnsan dünya hayatında imtihan için vardır. İmtihanın kişisel boyutu ile birlikte toplumsal boyutu vardır ve bu diğer insanlarla olan ilişkilerini kapsar. Hem kendi varlığının devamı hem de toplumun devamlılığı açısından çeşitli kurumlara ihtiyaç vardır. Bu kurumların düzenli olarak çalışması bu kurumları oluşturan insanlara bağlıdır. İnsanların da yetişmesi yine bu kurumlara bağlı olduğu için zincirleme birbirini etkilemektedir.

Resmi kurumların yanı sıra en az onlar kadar önemli sivil toplum kuruluşları ve teşkilatları da topluma yön verir. Bu açıdan doğru yerde olmak önemlidir. Bu yazıda bu teşkilatlardan Anadolu Gençliğe dikkat çekmek istiyorum. Anadolu Gençlik Derneği Milli Gençlik Vakfının yerine kurulmuş ülkemizin önemli teşkilatlarından birisidir. Anadolu Gençlik Derneği, evrene, çevreye, insanlara ve kendine karşı sorumluluklarının farkında; tarihine, çağına ve yarınlara duyarlı; kardeşliğin, merhametin, sevginin ve iyiliğin yaygınlaştırılmasında emek sahibi; adaletin tesisinde kararlı; bilgili, inançlı ve çalışkan bir nesil yetiştirmenin gayretinde olan müstesna bir kuruluştur. Anadolu Gençlik Derneği’nin “Projesi insan, Muhatap kitlesi gençlik, Sevdası Türkiye’dir. Anadolu Gençlik Derneği; “Bir yıl sonrasını düşünüyorsanız bir tohum ekin, 10 yıl sonrasını düşünüyorsanız bir fidan dikiniz, 100 yıl sonrasını düşünüyorsanız bir insan yetiştiriniz” anlayışı ile hareket etmiş ve bugün misyonu ve vizyonu ile bütün insanımızı kucaklayan, teknolojiyi kullanan, ilmi akademik seviyeli çalışmaları ile insanımızdan aldığı gücü yine onların istifadesine sunan özelliği ile çalışmalarına devam etmektedir. Anadolu Gençlik Derneği’nin rakibi; kavga, çatışma, kin ve cehalet olmuştur. Onların yerine fedakâr kadroları ile barışı, sevgiyi, konuşarak anlaşmayı ve bilgiyi ikame etmeye gayret göstermiştir, göstermektedir.

Anadolu Gençliğin misyonu; gençlerimizi ilgi ve kabiliyetlerine göre yetiştirerek topluma kazandırmak, gençlerimizin kendilerini toplumda ifade edebilmeleri ve haklarını koruyabilmelerini sağlamak, gençlerimizi milli kültür değerlerine saygılı ve bilgili yetiştirmek, gençlerimize fert toplum meselelerini tanıma ve çözüm arama alışkanlığı kazandırmak, gençlerimizi yaratılış gayesini bilen ibadet yaldızlarıyla bezenen kişiler yapabilmek, gençlerimizin el becerileri ve zihni çalışmasını birleştirerek çok yönlü gelişmesini sağlamak, gençlerimizin boş zamanlarını; kendisine, ailesine ve topluma yararlı işlerle değerlendirmelerini sağlamak, gençlerimizi toplumda sivrilen, örnek gösterilen ve inançlarına bağlı fertler olarak yetiştirmek, gençlerimizi “benim olmadığım yerde kimse yoktur” sorumluluğunda yetiştirmek, “kim var?” diye sorulduğunda; sağına soluna bakmadan “ben buradayım!” diyebilen şuurlu bir gençlik yetiştirmektir. Anadolu Gençlik teşkilatının önemi ve çalışmalarına önümüzdeki yazılarda devam edeceğiz. Geniş bilgi için Anadolu Gençlik teşkilatları ve temsilcilerinden bilgi alabilirsiniz. Yeni yazılarda tekrar buluşuncaya kadar sağlıklı ve huzurlu kalın, hoşcakalın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Yukarı Çık