Adım Adım Yerel Seçime

yerelsecim

Sevgili dostlar, kıymetli okurlarımız yeni bir yazı ile sizlerle birlikteyiz. Her hafta farklı konularla gündeme ilişkin konuları sizlerle paylaşıyoruz. İyiye, hayra, güzele ve doğruya bir nebze de olsa katkıda bulunabilirsek, ne mutlu bize. 30 Mart tarihinde yapılacak olan yerel seçim sürecine girildi. Önceki gün itibarıyla ilçe ve il seçim kurullarına belediye başkanı ve meclis üyelerinin listesi verildi. Listeler titizlikle incelenecek ve partilerden eksiklikleri varsa tamamlamaları istenecek. 2 Mart tarihi itibarıyla listeler kesinlik kazanmış olacak.

Bu dönem, Fethiye ve yeni ilçemiz Seydikemer’de bağımsız aday ismi duymadık. Bağımsız adayların yatırması gereken ücret de etkili olmuş olabilir. Bırakın bağımsız adayı partiler aracılığıyla da olsa aday olmak kolay değil. Aza adaylığı ve muhtarlık adaylığı da aynı şekilde. Toplumun önüne çıkmak cesaret işi. Her dönem nice insanın gönlünden geçer de çok azı bunu gerçekleştirebilir. Enine boyuna değerlendirilecek bir konu. Bu durum ülkemizde ve bilhassa bizim yöremizde daha çok tartışma götürür.

Önümüzdeki mart sonu yapılacak seçim önceki seçimlerden biraz farklı olacak. Muğla’nın büyükşehir olması ile birlikte yeni bir sürece girdik. Belde belediyeleri kaldırıldı. Sadece, Muğla Büyükşehir belediye başkanını, Fethiye Belediye başkanını ve meclis üyelerini seçeceğiz. Seçilen 31 meclis üyesinin beşte biri olan 6 meclis üyesi ve başkan aynı zamanda ilçemizi Muğla Büyükşehir Belediye meclisinde meclis üyesi olarak temsil edecek. Fethiye’nin mevcut merkez mahallelerinde ve köylerde yapılan muhtar seçimlerine beldeden mahalleye dönüşen yerlerde eklenecek. Azalar, dört asil ve dört yedek olmak üzere muhtar adayının listesi olarak sandığa atılacak. Sonuç olarak; 2014’den 2019’a kadar mahalli idareleri temsil edip yönetecek kişiler belirlenmiş olacak.

İlçemizin belediye başkan adayları ve meclis üye adayları listesine gelince, yok oraya bu yazıda gelmeyelim. Kamuoyu ve vatandaşlar tarafından iyice bir değerlendirilsin, sular durulsun, gerek görürsek önümüzdeki yazılarda biz de kendi penceremizden yorum yaparız. Şimdilik hepsine birden “hayırlı olsun” deyip, başarılar dileyerek bitirelim. Haftaya tekrar yeni yazılarla buluşuncaya kadar sağlıklı ve mutlu kalın, hoşcakalın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Yukarı Çık