Adaletin Böylesi

adalet

Her hafta farklı konularla buluştuğumuz köşemizde adalet üzerine iki kısa hikâyeyi paylaşmak istiyorum, değerli dostlar. Başlığa bakıp ta hemen bugüne ait bir yazı diye düşünmeyin. Hikâyemizin kahramanı, eski zamanların adalet dağıtmakla görevli kadılarından birisi. Kayıtlarda Karakuş olarak geçiyor. Yaşadığı döneme ait kesin bilgi yok. Kadı olmasına kadı ama hukuk eğitimi yok. Bu nedenle çoğu zaman keyfi, sert ve biraz da tuhaf hükümler verirmiş. Zaman içinde, Karakuş’un mantıkla, akılla izah edilemeyen, ya da kızgınlıkla verilen kararlarına Karakuşî hüküm denilegelmiş.

Karakuşi bir gün hapishaneleri teftiş eder. Herkese suçunu sorar. Sekiz kişi hariç diğerleri masum olduklarını söylerler. Diğer sekiz kişiyse, suçlarını itiraf ederek;

-Biz suçluyuz! Cezamızı elbette çekeceğiz demişler.

Bunun üzerine Karakuş emir vermiş zindancıbaşına:

-Şu sekiz suçluyu derhal sokağa atın ki burada kalan bunca masumun ahlâkını bozmasınlar.

* * *

Tefecilerden biri bir gün Karakuş’a gelir. Alacaklı olduğu fakirlerden biri için dava açar. Karakuş borçlu fakiri çağırtır.

-Niçin borcunu ödemiyorsun?

-Ödemek istiyorum, bir türlü ödeyemiyorum.

-Anlamadım niye?

-Çünkü ne zaman ödemek için evine gitsem, kendisini “evde yok” dedirtiyor.

-Sence niye böyle yapıyor?

-Maksadı biraz daha zaman geçsin de, ben daha fazla faiz ödeyeyim diye. Nitekim borcum on altındı şimdi on beş altın oldu.

Biraz düşünen Karakuş davacının tefeci olduğunu anlar, hemen hükmünü verir.

-Alacaklıyı derhal hapsediniz. Borçlunun eline yine para geçer, ödemek için evine gider. Bu adam yine yok dedirtir. Oysa hapiste olursa, borçlu onu hapiste bulur, borcu daha fazla çoğalmadan borcunu öder.

Karakuş tefeciye ve borçluya dönerek;

-Bu çözüm ikiniz için de en hayırlısı.

Sonunda biriniz hapisten, diğeriniz de borçtan kurtulmuş olur.

Titreyen tefeci;

-Aman efendim, merhamet! İçeride ne kadar kalacağım?

-Faiz olarak alacağın beş altın miktarı kadar.

Adalet çok hassas ve hayati bir konu. Karakuş’un adaletini paylaştık. Yorumunu sizlere bırakarak bitiriyorum. Haftaya yeni konularla buluşuncaya kadar, sağlıklı, mutlu ve huzurlu kalın, hoşcakalın.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Yukarı Çık