Yazarken Duraklamak Bir An

Sanal Ortam’dan gerçek konulara uzandığımız köşemizde her hafta Perşembe günleri sizlerle buluşmaya devam ediyoruz. Her yazı öncesi ve sonrası yazdığım her cümleyi hatta her kelimeyi tekrar tekrar tartıyorum, acaba bir düşündüğümden farklı bir anlam çıkıyor mu diye. Tekrar okuyorum bazen üzerinden belli bir süre geçince. Güncel konuları içeren yazılar zaman içerisinde farklı yorumlanabilecek hale gelebiliyor. Konuları seçerken iyi ki yazmamışım dediğim durumlar olurken bazen de ‘keşke’ yazsaydım diyorum.

Bazı okuyucular kısa yazmamı tavsiye ediyor. Mümkün olduğunca bu hususu göz önünde bulundurayım diyorum ama çoğu zaman cümleler akıp gidiyor, duruncaya kadar iki sayfayı buluveriyor. Ara sıra da değindiğim konularla ilgili eleştiriler geliyor. Çoğunlukla da değinilmesi istenilmeyenler oluyor bunlar. Bir gerekçesi de yok neden değinilmemesi gerektiğine dair. Bugüne kadar tartışılmaması kabullenilmiş. Fikirlerin tartışılması, farklılıkların paylaşılması bir zenginlik aslında. Bu yaklaşımı hicveden bir küçük hikaye ile, kısa tutarak bitirelim bugün.

Farklı dinlerden insanların yaşadığı bir köyde adamın biri elinde büyük bir bıçakla camiye dalar ve sorar: -Aranızda Müslüman olan var mı? Korkudan kimse bir şey diyemez. Birazdan yaşlı bir adam ayağa kalkar: -Ben müslümanım der. Bıçaklı adamla yaşlı adam camiden çıkarlar. Adam dışarıdaki inek sürüsünü gösterip: -Amca! Şunları kurban edicem de ben beceremem yardım eder misin? der. Yaşlı adam baya bir hayvanı kestikten sonra ‘ben yoruldum başka birini bul’ der. Adam bu sefer kanlı bıçakla yine camiye girer ve sorar: -Aranızda başka Müslüman var mı? Az önceki adamı doğradığını düşünen cemaat çok korkar ve herkes aynı anda imama bakar imam: -Ne bakıyorsunuz iki rekât namaz kıldırdık diye hemen Müslüman mı olduk!

Yazanların ve okuyanların çoğaldığı, nicelik ve niteliğin arttığı günlere ulaşmak temennileriyle, haftaya görüşünceye kadar sağlıcakla kalın, hoşcakalın.

 * * * *

DAVET: Karaçulha Kültür ve Dayanışma Derneği olarak eğitim ve kültür faaliyetleri çerçevesinde bir seminer organize ettik. Toplumun temeli aile, ailenin temeli çocuklarımızdır düşüncesiyle ‘Mutlu Aile, Başarılı Öğrenci’ adını verdiğimiz seminer yarın Karaçulha Kültür Merkezinde yapılacak. Daha önce sendika başkanlığım döneminde Fethiye’mizde misafir ettiğimiz ve seminer düzenlediğimiz başarılı hatip, kişisel gelişim ve iletişim uzmanı Nail Uslu katılacak. Siz değerli okurlarımızı ailenizle birlikte davet ediyoruz.

Yukarı Çık