Karaçulha’da Kültür Rüzgarı Esti

kulturgecesi

Karaçulha Kültür ve Dayanışma Derneğince organize edilen kültür gecesi yoğun bir katılımla yapıldı. Siyasi parti ilçe başkan ve yönetimlerinin yanı sıra belediye başkanları meclis üyeleri muhtarlar ve yoğun bir vatandaş topluluğu geceyi izledi. Karaçulha Kültür Gecesinde yöre sanatçıları, Kerimoğlu İsmail, Enver Çatal, Muttalip Şimşek, Recep Yörük (Karayılan) ve Gölhisarlı Şeref yer aldı. Yörük Obaları yapımcısı Ramazan Kıvrak Karaçulha tarihini anlattı. Derneğin vizyon ve hedefleri ise derneğin yönetim kurulu başkanı Mesut Koç tarafından anlatıldı.

Kültürün önemine sıkça vurgu yapılan gecede Yörük kültürüne ait eşyalar ve kilimler sahnede sergilendi. Eldirek’li Araştırmacı yazar Ümmü Gülsüm Çelik sahnede tengerek eğirirken, Yörük kıyafetli ekip Yücel Koç ve Ali Koç yöre oyunlarını oynadı. Daha önce düzenlenen 1. Şiir, Kompozisyon ve Fotoğraf yarışması ödülleri de gecede sahiplerini buldu. Beş siyasi parti ilçe başkanı gecede ekibiyle birlikte yer aldı. Ak Parti İlçe Başkanı Hüseyin Güzel, Cumhuriyet Halk Partisi İlçe Başkanı Yusuf Ziya Hıra, Demokrat Parti İlçe Başkanı Mustafa Karabulut, Anavatan Partisi Partisi İlçe Başkanı Halime Karagöz ve Saadet Partisi Partisi İlçe Başkanı Ömer Uludağ yönetim kurulu üyeleriyle birlikte katıldılar. MHP ilçe başkanı Tufan Evrenesoğlu katılmazken Karaçulha Belediye Başkanı Yusuf Çaylı kalabalık bir ekiple geceye geldi. Karaçulha Belediye Başkanı Turhan Kovancının ise programın başlangıcından yarım saat sonra, normal giriş yerine sahnenin hemen yanından giriş yapması ve ekibin tamamının protokol ile selamlama yapması sebebiyle program on dakika aksadı. Karaçulhaspor Kulübü yönetimi de gecede sahneye bir adet Karaçulhaspor forması astı. Geceye Çamköy Belediye Başkanı Bekir Eser, Fethiye Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Mehmet Soydemir, Muhtarlar Derneği Başkanı Hüsnü Çalış, okul müdürleri ve muhtarlar da katıldı. Gecenin sunuculuğunu şair-yazar Karaçulhalı Edebiyat Öğretmeni Mustafa Kaşıkçı ve Yörük Obaları programı yapımcısı araştırmacı yazar Ramazan Kıvrak birlikte yaptı. Derneğin vizyon ve hedeflerini anlatan dernek başkanı Mesut Koç, kaybolmaya yüz tutan kültürümüze sahip çıkılması gerektiğini söyledi. Mesut Koç daha sonra yaptığı konuşmasında; “Karaçulha Kültür gecemizin kararını Perşembe gün aldık ve Salı günü gerçekleştirdik. Hafta içi olmasına rağmen bu yoğun katılım bizleri mutlu etti ve doğru yolda olduğumuzu gösterdi. Enver Çatal, Kerimoğlu İsmail hiçbir karşılık beklemeden gecemizde yer aldılar. Muttalip Şimşek, Recep Yörük ve Gölhisarlı Şeref ve Ramazan Kıvrak’a, kısaca hepsine teşekkür ediyoruz.” dedi. Birincisi düzenlenen Şiir, Kompozisyon ve Fotoğraf yarışması ödülleri de gecede sahiplerini buldu. Ödüller ile birlikte dereceye girenlere başarı belgesi verildi.

Gece başlamadan önce yapılan eski Karaçulha görüntülerinden oluşan sinevizyon oldukça beğeni topladı. Onbeş yirmi yıl önce çekilen ve birçoğu rahmetli olmuş Karaçulhalı insanların sinevizyonda yer alması duygulu anlara sahne oldu. Ramazan Kıvrak’ın arşivinden derlenen sinevizyonun ardından program saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başladı. Sırasıyla; Kerimoğlu İsmail, Enver Çatal, Muttalip Şimşek, sipsi üstadı Recep Yörük ve Gölhisarlı Şeref sevilen türkülerini okudular. Gecenin sonunda yöre sanatçılarına çiçek verildi ve yönetim kurulu tarafından toplu hatıra fotoğrafı da çektirildi.

Yukarı Çık