Mesut Koç Hakkında (2023)

1975 yılında doğdu. 1976’da kayıtlara geçti. İlkokulu Muğla Fethiye Çalıca İlköğretim Okulunda, ortaokulu Bitlis Anadolu Lisesinde ve Liseyi Fethiye Endüstri Meslek Lisesi Harita Kadastro Bölümünde tamamladı. Üniversiteyi Ankara Gazi Üniversitesinde (Yabancı Diller -İngilizce) okudu. Okuduğu dönemde çeşitli işlerde çalıştı, bir bilgisayar kursunda iki yıl eğitimci ve teknik servis elemanı olarak görev yaptı.

1999 yılında, Köyceğiz Naip Hüseyin Lisesine İngilizce öğretmeni olarak atanınca kamu çalışanı olarak göreve başladı. 2000 yılı mart ayında, Yedek Subay adayı olarak, Eğridir Dağ Komando Okulunda öğrenciliğe başladı, İstanbul Tuzla Piyade Okulunda devam etti ve Foça Jandarma Tugayında tamamladı. Bir yıl Jandarma Asteğmen olarak Bilecik Jandarma Er Eğitim Tugayında görev yaptı. 2002 yılında Karaçulha Çok Programlı Lisesine atandı. Okul mahkeme kararı ile kapatılınca prefabrik lisenin kurulmasına öncülük etti, üç yıl bu okulda çalıştı.

2004 yılında Fethiye Memur-Sen’i kurarak, 3 yıl başkanlık yaptı. Eş zamanlı olarak iki yıl da Eğitim-Bir-Sen sendikasında sekreterlik görevinde bulundu. 2005 yılı başından 2008 yılı sonuna kadar Karaçulha İlköğretim Okulunda müdür olarak görev yaptı. Geçen dönem içerisinde okumaya devam etti. Anadolu Üniversitesi AOF Mahalli İdareler Yönetimi bölümünü ve yine aynı üniversitenin İktisat Fakültesi Kamu Yönetimi bölümünü bitirdi. Üçüncü üniversitenin ardından Ahmet Yesevi Üniversitesinde Yerel Yönetimler alanında yüksek lisans yaptı. Anadolu Üniversitesi AOF Medya ve İletişim Önlisans ve Adalet programlarını bitirdi. Son olarak, Marmara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Yerel Yönetimler (Mahalli İdareler ve Yerinden Yönetim bölümü) Yerel Yönetimler ve Kent Politikaları bilim dalında doktorasını tamamladı. Akademik çalışmalarını sürdürmektedir.

2007 yılında Avrupa Birliği Çalışma Ziyaretlerine katılarak İngiltere’ye gitti. 29 Mart 2009 Yerel Seçimlerinde Muğla İli Fethiye İlçesi Karaçulha Beldesinde, Belediye Başkan adayı oldu fakat kazanamadı. Üç yıl daha Karaçulha Çok Programlı Lisesinde görev yaptıktan sonra Fethiye Endüstri Meslek Lisesine geçti. 2013 yılı atamaları sonrası, Fethiye Eldirek İsmail Sarıkaya Ortaokulunda müdür yardımcılığı görevine başladı. 2014 yılı sonundan 2017 yılı sonunda kadar Karaçulha Şehit Mustafa Gökdal İlkokulu Ortaokulu müdürlüğü yaptı. 2017 Aralık ayından 2019 Nisan ayına kadar Yanıklar İlkokulu İngilizce öğretmeni olarak görev yaptı. 2019 yılı ile birlikte, Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi, Gölhisar Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu Tapu Kadastro bölümünde öğretim üyesi ve müdür yardımcısı olarak akademik çalışmalarına devam etmektedir.

Kurucuları arasında olduğu Fethiye Karaçulha Kültür ve Dayanışma Derneğinde 3 yıl başkanlık yapan Mesut Koç halen mahalli ve kültürel çalışmalarını sürdürmektedir. Evli ve iki çocuk babasıdır. Fethiye Gazeteciler Derneği üyeliğinin yanısıra çeşitli gazete, internet siteleri ve dergilerde yazılar yazmaya devam etmektedir.

Eğitim:

– Marmara Üniversitesi, Sos. Bil. Enst. , Mahalli İdareler ve Yerinden Yönetim, Doktora

– Gazi Üniversitesi, Gazi Eğitim Fakültesi, İngilizce Öğretmenliği

– Anadolu Üniversitesi, İktisat Fakültesi Kamu Yönetimi, Lisans

– Anadolu Üniversitesi, Mahalli İdareler Yönetimi

– Ahmet Yesevi Üniversitesi, Yerel Yönetimler Alanı, Yüksek Lisans

Anadolu Üniversitesi, Medya ve İletişim

– Anadolu Üniversitesi, Adalet

– Fethiye Endüstri Meslek Lisesi (Harita Kadastro Bölümü)

– Bitlis Anadolu Lisesi (Orta Kısım)

– Çalıca İlkokulu

Kurs ve Seminerler:

– Coğrafi Bilgi Sistemleri

– Yeminli Çevirmenlikte Uygulamalı Formasyon

– Eğiticilerin Eğitimi Sertifika Programı

– İntel Öğretmen Programı Uzman Öğretmen Kursu

Web Tasarım Dreamweaver Kursu

 –Tasarım ve Animasyon Flash Temel Seviye Kursu

– Temel Photoshop Kursu

İngilizce Öğretim Yöntemleri Kursu

– Rehberlik Anlayışı Kazandırma Semineri

– OYGEP I, OYGEP II

Stratejik Planlama ve Yönetim Semineri

– Okul Sağlığı İlkyardım-İlkmüdahale Semineri

İngilizce Dersi Öğretim Programları Yöntem ve Teknikleri Semineri

– Ölçme ve Değerlerlendirme Farkındalık Semineri

Ekolojik Okuryazarlık Semineri

– Osmanlıca Temel Seviye Kursu

– İnsan Mühendisliği

– Soru Hazırlama Teknikleri

– BTnin ve İnternetin Bilinçli ve Güvenli Kullanımı Kursu

– Çalışanların Temel İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimi Kursu

– Yöneticilik Formasyonu Kazandırma Kursu (1. Kademe)

– Yöneticilik Formasyonu Kazandırma Kursu (2. ve 3. Kademe)

–  Aday Öğretmen Yetiştirme Dünden Bugüne Öğretmenlik Semineri (Eğitim Görevlisi)

– Robotik ve Kodlama Öğretmen Eğitimi


www.mesutkoc.com

Yukarı Çık